| mir29 a întrebat:

M-am jucat cu un caine din fata blocului si m-a muscat in joaca. E cazul sa-mi fac vaccinul antirabic daca nu mi-a dat sangele, doar mi s-a luat putin pielea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te neaparat la centrul antirabic de care apartii. Se gaseste in cel mai apropiat spital de boli infectioase. Poate cainele nu are rabie, dar daca are, singura sansa este vaccinul. Nici un pacient vaccinat la timp nu face rabie, dar TOTI pacientii care fac rabie, mor. Nu exista tratament sau vindecare

7 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Pentru orice eventualitate du-te la dispensar sau la spital si fa-ti vaccinul antirabic.asa este cel mai bine, sa prevenim decat sa tratamwinking

| rael a răspuns:

Daca cainele este unul comunitar, trebuie sa te prezinti urgent -urgent la medic, va stii el ce trebuie facut.
Daca cainele are stapan, poate sa fie vaccinat ( daca ai incredere in ce spune acesta )
Oricum, primul pas este sa te prezinti la un medic, la sectia de Contagioase.(sau la Urgenta )
Daca va trebui sa faci vaccinul antirabic, sa stii ca nu-i asa dureros cum se spune (eu stiu pe propria mea piele, am facut 10 astfel de injectii )

| clau44 a răspuns:

da, bine a zis mike, vezi că sunt cazuri în care rabia a omorât chiar oameni! sunt multe spre foarte multe astfel de cazuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A dat sau nu sangele, tot e cazul sa te adresezi unui doctor pentru un sfat bun, eu asa as face... Cine stie ce boli o fi avand si catelul ala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca nu a dat sangele, tu nu stii ce schimb de fluide s-a facut la nivel microscopic... saliva cainelui tot ti-a atins mana...Eu zic sa iti faci vaccinul, scapi de o grija! In plus, daca te mai musca un caine timp de cam un an, nu mai e nevoie de vaccin...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nie la fel da nu era prea mare dor 4 luni dar s-a vazut sangele

| modista a răspuns:

Daca doar te-a julit...eu cred ca nu e cazul de vaccin...mai ales daca e un catel "de incredere"