| jojo_5790 a întrebat:

ieri m-am dat cu un fond de ten si am facut iritatie la el. mi-au aparut numai bubite mici in jurul gurii. mi-am dat cu baneocin si locoid m-am spalat cu ceai de musetel. ce sa fac sa imi treaca? ma ustura si ma mananca sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti lua 2-3 zile Claritine 1 cp/zi http://www.i-medic.ro/medicamente/claritine-tablete Multa sanatate!

| bulin a răspuns:

Beneocin pentru ce? vor trece de la sine nu mai umbla la ele...

| Ramonaaaa a răspuns:

@burcea600 nu sunt de acord cu tine.Bineinteles ca trebuie sa ne alarmam in special daca aceste iritatii apar pe fata unde pot ramane cicatrice si tot felul de semne urate.
Pentru inceput, trebuie sa stabilesti CAUZA.Asa cum a zis si @savancea,nu poti fi sigura ca este de la fondul de ten. Oricum renunta sa te mai dai cu fond de ten de oric fel,pudra, blush, perle pe fata cel putin pana iritatia trece.
Du-te la farmacie si vezi ce ai.Si eu am avut o data o alergie la o crema depilatoare pentru fata si am avut noroc ca m-am dus la farmacie la timp si nu am ramas cu semne...foarte vizibile.

| Bteen a răspuns (pentru Ramonaaaa):

Ramona am spus acest lucru tocmai pentru a feri persoanele de inrautatirea situatie. De exemplu cu ce te ajuta daca te alarmezi si te dai cu zeci de mii de remedii auzite de la altii? Iar corpul de exemplu se detoxifica singur, cum e si cu cosurile daca "umbli" prea mult la ele se maresc/inrosesc, raman semne iar daca le lasi in pace si faci totul ca la carte trec. Tocmai de aceea nu e bine sa fi alarmat, unele probleme sunt reactii adverse care dispar de la sine dupa o perioada, fara semne si alte complicatii.

| Bteen a răspuns:

Nu va mai alarmati atat.Da-te de 2 ori pe zi cu crema de musetel si lasa-le in pace. De obicei iritatiile trec de la sine, alte creme fac mai mult rau. Succes

| savancea a răspuns:

Esti sigura ca e de la fond? oricum incearca sa aplici o crema de zi inainte sa te dai cu el... arata mai bine si nu permite atat de mult fondului sa intre in piele

| jojo_5790 explică:

Sunt sigura ca de la fondu de ten miau aparut.am mai patit asta.baneocinu am zis ca mai reduce iritatia, si locoid mi-a dat odata dermatologul.as incerka orice numai sa treaca.parca se ia asa pielea.

| alindragutzull a răspuns:

parerea mea sa nu te mai dai de locwinkingpune niste crema pe bubele alea ca o sa ai treaca