| Gargaun12345 a întrebat:

Buna!
Ieri m-am taiat din greseala super rau la mana. A curs sange cam o ora si evident, taietura a cam trecut prin stratul adipos. Parintii mei nu sunt acasa pana duminica si nu am avut la ce adult sa apelez ca sa vina cu mine la spital. Am 15 ani si din cate stiu pana la 16 este obligatoriu sa am un adult cu mine. Ce ar trebui sa fac? Mi-e frica sa nu se infecteze, mai ales ca se tot lipeste de bandaj si efectiv il dezlipesc cu tot cu carne ca sa il schimb si sangereaza de fiecare data.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la medicul de familie și cereți ajutorul. Sau la spital, la urgență, cu buletinul. E o urgență medicală. Dacă vă întreabă de părinți, spuneți că nu sunt în localitate până duminică.
Sănătate!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Folosesti betadina si lasi rana la aer sa se usuce, nu mai pui bandaj.
Daca n-ai, te duci la farmacie si iti cumperi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mergi la medicul de familie. Acolo poți merge si singur. Daca e nevoie de antitetanos il poate face si medicul de familie. Daca e mai grav te trimite el la spital.

| GouDidodino a răspuns:

Pune Betadina si bandajeaza-te sa tii rana inchisa