| AnonimMM678 a întrebat:

Buna, ieri m-am taiat la lu deget adica mi-am taiat o bucata din el am taiat legume si in momentu ala mi-am taiat si un pic din deget imi sangereaza incotinu si azi toata ziua ma doare, ieri am umplut un prosop de sange, e grav ce aa putea sa iau de la farmacie, acum mi-am pus plasture pe el si tit sangerez mai naspa e ca mi se lipeste si plasturele de rana, mi se vede si carnea in taietura ce sa faccrying(ai mei spun ca nu e nimic grav, la doctor nu ma duc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand te tai la deget, e chiar dureros!
Stiu din proprie experienta, si eu m-am taiat de mai multe ori cu... coala de hartie...

La asemenea taietura, prima data se spala bine cu apa rece, curgatoare (robinet), sa se indeparteze murdaria de la rana.
1. Daca taietura sangereaza abundent, atunci trebuie legat deasupra ranii cu ceva, pentru franarea sangerarii. In cazul degetului poti folosi o bucata de sfoara, un siret de pantof etc. cu care legi degetul la radacina, langa palma. La intervale de 15-20 minute se va slabi legatura, pana ce ajungi la unitate de urgenta medicala.

2. Daca sangerarea nu este puternica, abundenta, atunci dupa spalare aplicam pe rana APA OXIGENATA. Va "fierbe" intens, va face spuma, pana cand sangerarea se va opri. Turnam incet, cate un pic, iar la incetarea "fierberii" mai turnam, in trepte, pana la oprirea completa al sangerarii. Se sterge cu RIVANOL in jurul ranii si se tamponeaza rana cu vata inbibata in TINCTURA DE IOD pentru dezinfectare si uscare. Se bandajeaza lejer cu fesa de tifon, FARA sa se atinga de rana! Spalarea, iodarea si schimbarea bandajului curat se repeta zilnic, cel putin pana la formarea crustei, dar preferabil pana la caderea ei naturala (nu "trasa" jos).

3. Daca taietura este mica, atunci sugem bine rana si scuipam in mai multe randuri, pana ce sangerarea se opreste complet. Saliva este un dezinfectant natural, foarte eficient, ce ajuta la vindecarea rapida ale ranilor (si animalele isi ling ranile din acest motiv).

Dupa fiecare varianta trebuie sa urmarim sa nu ajunga apa sau mizerie pe rana, sa nu se infecteze.
Doua semne indica problema:
a. curge puroi din rana, la mica apasare, chiar si de sub crusta formata.
b. o dunga de culoare inchisa incepe rapid sa se ridice pe membru, insemnand infectie de sange. In acest caz trebuie intervenit chirurgical in cateva minute, altfel existand riscul de amputare a membrului sau chiar si a decesului, in scurt timp (1-2 ore)!

| mgtow a răspuns:

112 greu e sa suni. Aia te duc la medic si nu dai bani pe biletul de autobuz

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Taietura e adanca, de asta sangereaza. Pune apa oxigenata pentru oprirea sangerarii. Dar daca e asa de adanca, ar trebui sa mergi la doctor sa ti-o coasa. Nu doare mai rau decat atunci cand ai gatit tu legume cu carne din degetul tau.

| Kyttynna a răspuns:

Crema de galbenele sau piatra de alaun. Incerca prima variant mai intai.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Eu, in prima faza, iti recomand sa mergi la doctor, insa daca nu vrei iti recomand sa dezinfectezi rana, chiar daca va durea foarte tare, iar apoi sa pui un unguent din abundenta, precum fluocinolon, iar apoi sa infasori rana cu un bandaj, pentru a lasa rana sa respire si sa se cicatrizeze cat mai repede.

| Teroio667 a răspuns:

Bandajazal si nu uita sa pui dezifectant sau spirt pentru a nu ti se infecta o rana ca asta doare rău stiu cum e eu am procedat asa chiar daca pişca dar e bine....Si imi era tăiat pana la os