| RamyF a întrebat:

Am o mica intrebare. Ieri m-am taiat la mana intr-un ciob mai gros. Nu este o taietura adanca,insa mi-a luat pielea,se vede carnea si vasele capilare care pompeaza sange. Am fost la farmacie pentru a cumpara pansamente si fasa. Tipul de la farmacie mi-a dat niste plasturi si un sterilizant pe baza de sare,problema e ca sangerarea nu s-a oprit. Cand dau la o parte plasturele si bandajul incepe sa curga sange. Se vede cum vasele micute incep sa pompeze.
Intrebarea mea este, credeti ca se va opri zilele urmatoare sau ar trebui sa merg la doctor? Practic nu mai am piele pe o suprafata de aproximativ 5 cm. Mentionez ca nu sunt in tara,aici unde sunt nu prea poti cumpara medicamente fara reteta. Eu as fi vrut sa iau iod sau betadina, insa nu au.
Voi ce ziceti sa fac?
Va multumes si va doresc o zi placuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Suprafata e cam mare ce-i drept dar da pansamentul jos si asteapta 10 minute fara sa o pansezi daca sangele nu se ingheaga formandu-se crusta sau in cazul in care fluxul de sange este puternic adica ai hemoragie panseaza imediat si du-te la cel mai apropiat spital atunci fiind nevoie de grefe de piele si cauterizare medicala dar nu-ti fa griji daca ai card de sanatate european e gratis daca nu te ajunge cam 300-400E depinde.

| RamyF explică (pentru TaviSMURD):

Mersi mult, aici unde sunt tot ce tine de spitalizare este gratuit, deci nu ar trebui sa-mi fac probleme din cauza aceasta. O sa vad cum o sa fie maine.
Le multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sa aveti o seara frumoasa.

| ImperfectlyPerfect a răspuns:

Du-te la doctor sa te vada, sa nu fie o problema grava.

| Alexxaaa a răspuns:

Du-te la doctor happy e cel mai bine. daca nu risti sa te infectezi si e mai rau

| Anutza_Ana_1996 a răspuns:

Iti va trece

| Iwliia a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa consulti un medic.