| GEEK a întrebat:

Bună.

Ieri mi-a venit menstruația [e prima oară], eu încă nu i-am spus mamei, pentru că ea a fost foarte ocupată ieri, și a venit doar seara târziu acasă, și ea acum este plecată la servici, iar eu peste câteva minute trebuie să merg la școală, și îmi curge destul de mult, și am niște dureri de burtă insuportabile. Nu știu ce să mai fac, mai ales dacă stau în picioare, mă doare burta foarte tare.

Dacă o să mă doare la fel de tare, burta la școală ce pot să fac?
Eu sinceră, aș fi vrut să stau acasă, pentru că mă doare burta prea tare, dar încă nu am vorbit cu mama nu i-am spus că mi-a venit menstruația, și sigur, ea o să creadă că eu chiulesc.

Aștept răspunsurile voastre. O zi bună.

Pa, pa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu îţi recomand să STAI acasă azi şi când vine mama ta de la servici să vorbeşti cu dânsa!
Se va convinge că NU ai chiulit şi va înţelege.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| andru10best a răspuns:

Mama este raspunsul la toate problemele copiilor.

| ion933 a răspuns:

Staii acasa sunt sigur ca nu o sa te certe pentru ca nai fost la scoala daca stie cauza problemi

| MissDi a răspuns:

Chiulitul de la scoala nu e o solutie buna! In primul rand...Ai absorbante? Daca da puneti-le si du-te la scoala chiar daca itu curge mult.Pentru dureri exista jumatate de pastila iburofen(nu e cea mai buna solutie)Eu de obicei iarna am dureri..ma rog.ia-ti si in ghiozdan un absorbant.Da ascundel bine si vezi sa nu-ti umble prin geanta cneva.Succes.

| CarlaAnneMihaela a răspuns:

- pe mine când mă doare burta beau nişte calciu şi îmi mai trece puţin. Ia nişte pastile. happy eu zic să.i spui mamei tale, sun.o şi cerei şi ei sfaturile. fundă?; s

| Salluty a răspuns:

In primup rand sun-o pe mama ta, daca se poate, ea are experienta si te poate ajuta, o sa-ti zica ce sa faci sau o sa o sune pe diriginta/ pe diriginte sa te invoiasca daca e cazul.
Durerea e normala, si din pacate o sa o ai de fiecare data cand iti vine menstruatia. Dar te inveti ai o sa ajungi sa o suporti :-).

| DAYANAdiana a răspuns:

BUNA
Pai nu o poti suna pe mama ta, sa.i zici?
Poti lua o pastila (nurofen pentru durere, iau de obicei), pentru ati calma durerea si ia-ti niste absorbante de rezerva in ghiozdan si fuga la scoala.Nu.i acesta un motiv sa nu te duci la scoala.
Baftaaa :*