| AnnyXD a întrebat:

Buna :* Ieri mi-am dat mustata jos cu ceara adica cu benzi reci si era prima oara si am facut o iritatie de toata frumusetea sunt rosie tare in poza aceea ma dau de dimineata cu crema de galbenele si azi am evitat sa ma dau cu fond de ten pe zona iritata. Vreau si eu sa stiu cu ce sa ma mai dau pentru ca sunt tot rosie si nu mi-a trecut deloc de aseara, crema ceva de la farmacie sau ceva preparat in casa dar sa fie de folos. Dau funda la cel mai bun raspuns:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din postarea ta înţeleg că eşti fată...
NU ar fi trebuit să-ţi epilezi "mustaţa" deoarece părul din zona respectivă va creşte mai REPEDE şi mai GROS :(

Din contră, având în vedere că eşti fată şi, bănuiesc că "mustaţa" era destul de vizibilă şi NU avea ce să caute la o fată, este posibil să ai hirsutism - eventual, chiar şi ovare polichistice sau SOP ( sindromul ovarelor polichistice )...

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/hirsutismul

http://www.csid.ro/health/hirsutismul-la-femei-cauze-si-tratament-4350486/

http://www.divahair.ro/......_tratament

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Revenind la întrebarea ta, NU prea mai ai cu ce să te ungi - cea mai indicată este crema cu/de gălbenele şi TREBUIE să ai RĂBDARE vreo 2-3 zile ( până trece iritaţia respectivă )...

Toate cele bune.