| Ralucutzu98 a întrebat:

Ieri mi-am facut vaccin DIFTEROTETANIC la scoala si in acea zi si chiar si astazi am senzatia de gat foarte uscat si imi tot vine sa tusesc, e o tuse foarte uscata de asemenea. Specific ca am 15 ani si jumatate si sunt alergica; iau Aerius de cativa ani, iar medicul de familie mi-a recomandat sa fac acest vaccin pentru ca nu poate sa-mi provoace reactii alergice.Totusi,nu stiti de ce as putea avea aceste simptome de gat foarte foarte uscat?
Dau FUNDA happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Aerius este un medicament antialergic. Banuiesc ca tu suferi de o alergie la nivelul mucoasei nazale sau astm bronsic din moment ce iei acest medicament de ceva ani.
La vaccinul difterotetanic singura reactie adversa este starea febrila dupa 24-48 de ore de la administrare dar aceasta apare doar in cazul nerespectarii stricte a modului de administrare.

1 răspuns:
| Raniia a răspuns:

Nu este reactie de la vaccin.Cred ca nu ai fost perfect sanatoasa cand l-ai efectuat si acum poate fi debutul unei boli.Du-te la medicul de familie pentru consult si un tratament potrivit.O seara linistita iti doresc!