| Biancaaa6729 a întrebat:

Dau funda!

Acum 1 saptamana jumatate m-am racit (febra 39) si cu tuse foarte neplacuta. Am fost la doctorul de familie, mi-a prescris Augumentin si ceva de tuse, dar inca am ramas cu tusea aceea. Tusesc foarte des. Ce credeti ca este? Ce as putea sa fac?
Mentionez ca azi am jucat fotbal. Credeti ca a afectat cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule am o luna de cand tusesc si mi-am luat medical de o saptamana,am stat numai in casa am baut ceaiuri cu lamaie, si am luat augumentin si nca doua feluri de antibiotic, plus coldrex si ACC.nca mai tusesc un pic dar sper sa-mi treaca.este o tulpina data dracului de gripa sau viroza ce o fi ca am crezut ca mor.deci stai in casa linistit si te trateaza ca nu merge altfel.

| Biancaaa6729 explică (pentru anonim_4396):

Si tu ai tusit foarte tare?

6 răspunsuri:
| AnnaSophiaRobb a răspuns:

Cind ai tuse care in urma unui tratament oricum nu se opresc, ar fi bine sa nu faci mult efort fizic, iar cu privire la medicamentele pe care ti le-a prescris medicul, mai lasa pastilele si siroapele ca-ti strici ficatul si pierzi timpul in zadar, treci mai bine la niste recete traditionale, crede-ma, nu spun prostii, eu am suferit de bronshita cronica si nu m-am putut vindeca un an si jumatate, daca nu doi, si numai am incetat cu medicamentele si am inceput sa consum lapte cald fiert cu ceapa, comprese si alte izvaruri din plante si uite ca m-am vindecat, bea ceaiuri, mai taieti o ceapa si pune-o linga nas, sa vezi ca indata te lasa tusea si toate celelate, succese la insanatosire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.tuse seaca cu dureri in gat, pana la varsaturi.de abia imi revin.

| Biancaaa6729 explică (pentru anonim_4396):

Si eu la fel. Deci este doar o viroza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.dar una data naibii.un batran sau un copil mic cred ca murea sigur daca aveau asa.

| dragos161 a răspuns:

Cu siguranta are legatura
atunci cand esti racit trebuie sa nu transpiri adica sa nu faci efort
si daca e poti sa te duci la farmacie sa ceri ceva de tuse pe baza de plante
din cate stiu eu pastilele din plante nu iti fac rau
funda?