| IzabelaIonela a întrebat:

M-am taiat din greseala cu cutitul si e putin adanca rana, ce pot face? Nu vreau sa ma duc la doctor pentru asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suge-ti bine rana si scuipa, repeti de maimulte ori, pana ce nu mai sangereaza.
Saliva este cel mai bun dezinfectant, la indemana oricui.
Daca sangerarea s-a oprit, leaga cu un bandaj de tifon, dar sa nu fie prea strans!

| Ionelymary a răspuns (pentru Bula):

Tin sa te contrazic. Nu e bine sa sugi sangele atunci când ai o rana. Cavitatea bucala e plina cu microbi. Dezinfecteaza bine cu apa oxigenata.

| Bula a răspuns (pentru Ionelymary):

laughing
Spune asta si animalelor, poate te vor credea!
Eu, de cate ori m-am taiat sau am avut rani mai mici, imediat le am spalat si am dat cu saliva.
NICIODATA nu s-a infectat rana de la saliva! tongue
Daca esti intr-o excursie, departe de orice loc de unde ai putea gasi dezinfectant, atunci prima data speli bine rana cu apa cat mai curata, iar dezibfectarea o faci cu ce ai la indemana: saliva, spirt (sanitar, palinca, vodca sau alta tarie alba). Rareori mergi in excursie (drumetii) cu trusa de prim ajutor dupa tine.

| mgtow a răspuns:

Ambulanta vine gratuit la tine acasa, te duc ei la spital daca e grav si de acolo te intorci cu taxiul sau autobuzul. Sau suni o ruda sa te aduca acasa daca tie frica de violatori.

| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Doar pentru că s-a tăiat la un deget, crezi ca e necesara intervenția ambulanței?

@ IzabelaIonela, Dezinfecteaza rana și bandajeaz-o cu o fașă sterilă. Nu folosi spirt medicinal, pentru răni deschise. Sper că nu ți-ai tăiat venele.

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

A zis ca e adanca rana, poate nu se duce cu un plasture si ajunge mai rau

| Kevinn2000 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să te duci, poate trebuie pansat, dat cu ceva soluție specială pentru cazuri de genul, sau poate trebuie cusut, deși nu cred...
Dacă ai mașină, te poți duce la urgențe acum, sau cu taxi ul.
Dacă nu ai cu ce, poți chema salvarea să te ia...
Dacă ai ținut rana fără pansament, se poate să fi intrat niște microbi acolo, sau ceva.

| Impuls89 a răspuns:

Pune alcool sanitar sau betadina pe rana si bandajeaza bine