| florynnaa a întrebat:

imi cade parul! de fapt eu mi-l smulg. el e ft incalcit si eu caand ma pieptan, mi se smulge o gramada de par.cand imi desprin parul iar mi se smulge.si asta se intampla cam in fiecare zi.imi afecteaza? eu ma tem sa nu raman chealalaughing. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| just for me a răspuns:

Daca ai parul mai des ar fi bine sa folosesty o perie mai rara, poate nu se mai rupe asa, si eu am aceasta problema si il pieptam cu rabdare, desi uneori am obiceiul sa ma piptam mai in graba si mai brutal.am citit undeva ca in medie pe zi trebuie sa cada cam 100 de fire de par, procesul de crestere fiind tot timpul in desfasurare.asa ca nu stiu daca ar fi chiar o problema, dar daca ai parul nu f des, s-ar putea sa se observe.eu am parul f drept si mi se inkurkaa imediat.imi ia o vesnikie sa ma pieptam sau sa mi-l mai ondulez si eu.folosestesi tu cateva zile niste sapmpon de la farmacie, te duci si intrebi si trebuie sa existe unul pentru caderea parului.eu mai folosesc o solutie de la farmacie, se numeste "Chel Stop", si intareste radacina parului, este f buna, iti apliki dupa baie, cand ti s-a uscat parul si astepti cam 20 de min sa se usuce pe pielea capului, si nici nu se observa.mai foloseam un balsam la el de bun dar nu mai stiu cum se chema.

6 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Daca continui asa ai toate sansele.
Incearca sa folosesti o perie mai rara, si incepe periajul; de la varfuri spre radacina firului de par, astfel incat sa se descurce fara sa se mai rupa. Rabdare!

| Contrast a răspuns:

Hello! Ai auzit de balsam/masca de par? Chestiile acestea de obicei se aplica pe parul deteriorat, aspru, mat, cu tendinte de incalcire. Parul incalcit nu-l descalcesti decat cu piapten cu dintii foarte rari, si nu il traumatizezi pentru ca e normal sa se rupa, ce crezi ca e :sarma?!
Cu simt draga mea, parul tau face parte din tine, sa nu mai spun ca te reprezita in mica parte!

| AndyNyappy5 a răspuns:

Buna! pai da...incearca sa folosesti balsam de par in timpul dusului si descurcati parul cand e imabalsamat. e mai usor asa. daca folosesti placa/ondulator, si asta afecteaza...si ai grija la alimentatie.happy trebuie sa consumi calciu. incearca sa te piepteni bine bine inainte de baie, apoi aplici sampon si apoi balsam, si faci ce ti-am zis. sper sa te ajute! daca inca o sa-ti cada parul du`te la medic sau foloseste un sampon pentru a inceta caderea parului. era ceva de la gerovital cred. CRED nu sunt sigura.big grin bafta!

| 9999azucena9999 a răspuns:

Sigur ca afecteaza intr-un mod neplacut. Nu mai folosi un piepten atat de violent, alege o perie moale. La fiecare spalare sa folosesti si balsam. Ia multe vitamine si sa nu uiti de magneziu, ele avand un rol foarte important in sanatatea parului, a unghilor si a pielii tale. Uite un link cu tratamente naturale pentru ingrijirea parului http://www.terapiinaturiste.ro/ingrijire-par-natural.php. Totusi poti trece pe la un coafor si sa ceri sfatul unui specialist.

| MentalDisorder a răspuns:

Sigur ca te afecteaza.Incearca sa folosesti un balsam bun si piaptana-l imediat dupa spalare, cand dormi prinde-l intr-un coc in varful capului si cand il usuci, nu folosi prosopul, lasa-l in el sa se scurga apa si apoi lasa-l liber.

| Alexandra2095 a răspuns:

Daca ai parul mai des, nu te afecteaza cu nimic. Nu te ingrijora, nu ramai cheala.Parul se regenereaza.Ai sa vezi daca te uiti pe dedesubt sunt multe fire mici. Pentru orice eventualitate foloseste un balsam de descurcat firele de par.kiss