| ElenaZ12 a întrebat:

Bună, imi poate recomanda cineva care chiar a avut aceasta problema cu căderea părului, am cumpărat tot felul de tratamente, de șampoane, nu știu ce sa fac, se oprea căderea la unele după care apare din nou, vă rog să îmi recomandați dacă ați folosit ceva și v-a ajutat! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cum a mai zis cineva mai jos e normal ca zilnic sa iti cada undeva intre 50-100-100 si ceva fire de par (in functie de cat de des sau dens este parul tau) fara a fi in pericol ca ti se va rari sau ca vei cheli, la toata lumea cade pentru a se regenera si e absolut normal daca aceasta cadere se incadreaza in intervalul asta. Ce inseamna cadere la tine, e o cadere masiva? adica iti pica smocuri si deja ai sesizat o rarire a parului tau? Ar fi cel mai bine sa mergi la dermatolog/tricolog sa determine cauzele pentru ca pot fi mai multe cauze, poate patesti asta de la stres, carente in organism, mostenire genetica, dereglari hormonale, unele afectiuni, etc. Nu exista sampoane care sa opreasca caderea parului sau mai mult de atat, sa il indeseasca, asta e gargara mincinosilor din industrie, e marketing si atat. Majoritatea problemelor cu parul la oameni pleaca din interior, e o problema homornala, la barbati alopecia e in mare parte o afectiune mostenita genetic iar la femei e o afectiune ce are cu totul alte cauze.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca e normal sa iti cada intre 50 si 100 de fire de par zilnic. Acesta nu se poate regenera altfel si e logic sa iti cada pe rand, nu toate deodata.Tu cum ai descrie caderea parului tau? E posibil sa nu ai nicio afectiune, dar tot trebuie sa iti reevaluezi produsele pe care le folosesti deoarece asa cum pielea de pe corp are nevoie de un scrub din cand in cand, asa si pielea scalpului, unde se acumuleaza ceea ce se numeste build up, in urma aplicarii diferitelor produse de curatare styling etc.

Apoi, metoda de clatire finala in care torni putin otet in apa ai incercat-o? Parul devine matatos si mai usor de pieptanat, se regleaza ph-ul scalpului, ajuta impotriva caderii si la eliminarea acelei depuneri (build up) de care spuneam mai devreme.Nu, nu miroase urat.Am folosit mereu doar foarte putin, adica 2-3 linguri la 3-4 litri de apa. Poti folosi un castron mai mare de inox sau de plastic si sa incerci cu 1 lingura la 2 litri. Eu imi pun intr-un lighean de plastic deoarece imi este mai usor sa masez si sa-mi scufund parul in acest fel timp de vreo 5 minute.
Mai mentionez ca am parul lung pana la fund, deci eu zic sa incerci, si daca nu iti place efectul, sau ai impresia ca mirosi urat, sa nu mai faci vreodata asa experimente. Repet, nu ai nimic de pierdut daca incerci, ba chiar sunt sigura ca vei avea o surpriza foarte placuta.

https://www.andreearaicu.ro/......t-sanatos/

Ar trebui si sa eviti orice sampon care contine SLS (Sodium Laureth Sulfate). Daca te uiti pe lista de ingrediente de pe spate, la majoritatea sampoanelor vei gasi apa, iar al doilea ingredient acesta este. De ce sa-l eviti? E un surfactant puternic (el e responsabil de spuma abudenta din majoritatea produselor pentru curatare), care iti afecteaza negativ parul si pielea, contribuind si la caderea parului.Un alt ingredient pe care trebui sa-l eviti este alcoolul. Iti recomand aplicatia Inci Beauty pentru telefon, poti selecta ca aceste ingrediente sa fie omise de la cautari, si iti va da sampoane care nu le au in compozitia lor. In acelasi timp poti scana codul de bare al oricarui produs si primesti un scor (cel mai bun e 20/20).Multe produse din magazine au note extrem de mici, fiindca au ingrediente chimice toxice(iti vor apara in lista cu rosu, sub scorul oferit).

https://henna.ro/adevarul-despre-sls/

| haileewatson a răspuns:

Problema e in interior, probabil ai deficit de vitamine, ar trebui sa iti faci analize