| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Îmi puteți recomanda un termometru bun pentru adulți? Știu că înainte erau termometrele cu mercur, care erau foarte bune, dar pentru că mercurul este toxic, nu se mai comercializează.
Cele digitale sunt teribile. Aș vrea unul clasic, din sticlă și cu un lichid. Știu că acum lichidul poate fi un tip de alcool sau galistanul.
Îmi puteți spune care este mai bun?

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi orice termometru comercializat (clasice, cu lichid sau electronice).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauți la farmacie din ăla cu alcool

| ArchangelElohim a răspuns:

Folosirea unui termometru cu mercur atrage amenzi de peste 10000 lei