| AndraioanapopescuBlondaCuIdeiCoolșmechereinteres a întrebat:

In fiecare seara ma infund foarte rau pe nas sau imi curge nasul foarte des si dau senzatia ca sunt răcită dar nu sunt. Eu cred ca am o alergie la pisici deoarece am 2 pisici. De unde pot sa stiu ca am alergie? Cum o pot trata? Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, daca ai fii avut alergie la pisici, ai fii avut nasul infundat tot timpul, nu doar seara!
Problema ta nu este alergia la pisici, dar poate fii ceva in camera unde dormi (mucegai, sau camera/covorul plina de praf sau alt alergen, polen, flori samd).
Ar putea fii o sinuzita, care are aceste simptome, sau o deviatie de sept nazal.
O vizita la un ORL-ist, ar clarifica problema ta!
Sanatate maxima!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti pot da un singur sfat care te va costa fff putin, dar posibil te va vindeca: sa faci inhalatii cu aburi si ulei de eucalipt.
Se fierbe 1 litru de apa intr-o craticioara micuta si cand fierbe apa (bolboroseste) se pun 4-5 picaturi de ulei de eucalipt.
Se opreste FOCUL si se pune capul deasupra craticioarei cu aburi fierbinti, inhaland pe gura si nas, acel abur.
Posibil sa-ti vina sa vomiti... nu te speria, repeta procedura de 10-20 de ori, pana uleiul se evapora.
Fa acest lucru dimineata si seara - in 2-3 zile, esti vindecata.
Ca aburul sa fie canalizat direct spre gurita ta, fa un con de carton, care il pui cu baza mare deasupra craticioarei si tai coltul cat sa-ti intre nasul si gurita, sau pur si simplu, pui un prosop peste cap, ca in imaginea de mai jos:
http://doctorexpres.ro/......-sanatate/

| Dalmore a răspuns:

Prietenul meu are sinuzita si il apuca seara aceleasi simptome daca sta putin cu geamul deschis si da de racoare. Noi nu avem de unde sa stim ce ai, mergi la medic, fa-ti analizele, o sa-ti dea test pentru alergii daca e cazul.