| albinuta1507 a întrebat:

In ianuarie 2018 am avut o operație de apendicita. Am stat in spital 7 zile, si dupa 4 zile de la externare am fost sa mi se scoata firele. Doar ca acolo mi-au spus ca mi-a mai ramas un fir pe care ei nu il pot scoate si atunci când firul va iesi puțin, sa trag de el cu o penseta, dar asta nu s-a întâmplat, firul nu a ieșit. Acum, la 8 luni de la operație, cicatricea inca este rosie si iesita mai in relief, eu cred ca din cauza firului acela care nu a iesit, mi-e frica sa nu se fi infectat. Ce as putea face? (P. S. :am 13 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu te doare, nu este nimic periculos, nu s-a infectat. Cred ca firul a fost "adoptat" de corpul tau. Nu-ti fie frica, nu o sa mori din asta. Daca se infecteaza in interior trebuie sa te doara, daca este in exterior trebuie sa se vada si sa te doara asisderea.
Cat priveste cicatricea, taietura se vindeca cu adevarat si revine la normal (adica si in interior) peste un an de zile (si eu am avut operatie de apendicita in clasa a V-a). Mult timp de acum incolo culoarea cicatricii o sa difere fata de pielea din jur.

| albinuta1507 explică (pentru CodrutElian1990):

Ma mai doare uneori, nu mereu. Mersi de sfat❤️

| GabyT10 a răspuns:

Sincer nu cred ca ai motiv sa te ingrijorezi, acel fir care a ramas, sigur este fir resorbabil. Firele resorbabile au o perioada de absortie diferita, ea depinde de materialul din care este facut firul, de grosimea firului, de vascularizatia tesutului. Exista posibilitatea ca el sa fi cazut (in timpul unui dus) si tu sa nu fi observat.Pentru linistea ta, mergi la medicul de familie.Te va consulta si iti va spune daca ai de ce sa te ingrijorezi sau nu.Multa sanatate iti doresc.