| lovegirl15 a întrebat:

Buna!

In ianuarie, mi-as dori sa merg sa donez sange. Nu pot mai devreme, pentru ca am mai donat in septembrie si cei de la centrul din Iasi mi-au spus ca ar trebui sa astept 4 luni (care se implinesc in ianuarie).

Problema e ca prin februarie, daca va permite situatia cu pandemia, ar trebui sa am o interventie chirurgicala pentru scoaterea unei tije. In acest context, pot merge in ianuarie sa donez sange? Nu as vrea nici sa mi se amane operatie din cauza ca am donat sange.

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sangele se recupereaza rapid in cateva zile. Prin donare se imbunatateste calitatea sangelui. Si eu, cand eram tanar, eram donator onorific. Si astazi am ultimul carnet de donare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai operație în februarie, nu este recomandat. Sângele se reface cam în 45 de zile.

| lovegirl15 explică (pentru sadrian46):

Din cate stiam eu (dar poate ma insel), sangele se reface ca volum in cateva ore, iar celular in 2-3 saptamani

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu cred ca e problema ca vei avea interventia la abia o luna dupa.