| Mariaaa9999 a întrebat:

In luna mai mi-am scos o măsea cariata și dentista mi-a spus ca îmi trebuie implant dentar. Au trecut 2 luni de atunci și rana este aproape complet vindecata. Cât mai trebuie sa aștept pana să-mi pun implantul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Cati ani ai?

| Mariaaa9999 explică (pentru laSoledad):

16 ani

| laSoledad a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Wow, ce tanara esti! Si ti-a recomandat implant de la 16 ani? Ma mir ca a indraznit sa-ti scoata o masea cariata. Maseaua putea fi salvata. Imi pare rau!

Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare cu o masea grav cariata si am dat de o dentista pusa sa faca bani si sa-si asume riscuri cat mai putine. A vazut-o si a zis din start ca trebuie scoasa. Eu am refuzat. Maseaua mai putea fi tratata, dar cu eforturi mari din partea ei. Ea nu a vrut sa-si asume tratamentul endodontic (asa ii spune), am mirosit-o ca nu era un dentist bun si m-am dus la cel mai bun cabinet dentar din oras. Si am facut cea mai buna alegere!

Tratamentul asta endodontic implica sa deschida cu freza dintele, sa ajunga pe toate canalele maselei pana la radacina, sa scoata puroiul, infectia de acolo si nervii aferenti, dupa care sa curete, sa sigileze si sa restaureze dintele. Suna complicat, nu? Asa i s-a parut si ei. De asta nici nu a vrut sa se bage la asa ceva.

Si ceilalti mi-au zis ca maseaua era intr-o stare grava, dar au facut tot posibilul sa o salveze, fara sa simt nicio durere, dandu-mi mai multe anestezii. Au curatat fiecare canal din masea cu diferite ace si diverse solutii dezinfectante, au folosit tehnologia ca sa masoare dimensiunile canalelor pana la radacina si dupa un timp in care maseaua si-a revenit, au introdus niste conuri din lemn micute de bambus pe acele canale, pentru a le sigila. Apoi au imbracat maseaua intr-o coroana. Si totul a fost gata. E adevarat ca este un tratament greu si pentru dentist (fiindca trebuie precizie si tehnologie), dar si pentru pacient este greu (tratamentul dureaza mai multe zile, iar intr-o zi dureaza de la o ora la 2-3). Dar daca doctorul e bun, nu te doare nimic. E putin mai scump, dar macar iti pastrezi maseaua. Si cred ca ar iesi mai ieftin decat extractie+implant.

Le multumesc si astazi acelor dentisti ca mi-au salvat maseaua.
Dupa cum vezi, sunt unii oameni profesionisti care stiu sa-si faca treaba bine si sa ajute omul cu adevarat. Si mai sunt si unii care vor doar sa se-mbogateasca pe problemele altora! Imi pare rau ca n-ai avut sansa sa-ti salvezi maseaua! Daca ti se mai intampla sa ai o carie (mai mica sau mai mare), trebuie sa te interesezi intai la cabinetul dentar daca are dentisti special pregatiti sa faca tratament endodontic, fiindca nu oricine poate face asta! Daca zice nu, e clar ca iti iei teapa. Du-te intotdeauna la cei mai buni dentisti endodonti, ca sa nu ajungi sa platesti mai mult decat trebuie.

| Roberrt21 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa mergi la dentist si sa vadă el, o sa-ti spună cand vei putea pune implantul

| ValentinGabi a răspuns:

Te poti duce la un medic dentist si îl poți întreba