Întrebare recomandată | Sima_Ioana_1991 a întrebat:

Trebuie sa imi fac un implant dentar si am citit mai multe articole pe aceasta tema pentru ca mi se pare o interventie cam costisitoare. Eu am o masea scoasa acum cativa ani, iar dintele din fata s-a deplasat inspre spate. Mi s-a spus ca trebuie sa fac un implant (cu coroana) pentru a ajuta dintele sa revina la pozitia corecta si ca sa pastrez fizionomia fetei. Nu pot sa-mi dau seama ce pret este mai aproape de realitate. La un cabinet mi s-a spus ca e 500 de euro cu coroana, la altul sub 300 de euro, iar la anumite cabinete am vazut si 1000+ euro.

Listele de preturi nu au foarte multe detalii. Am citit si acest articol: https://rana-art-dent.ro/ce-trebuie-sa-stii-despre-impla ntul-dentar/ in care scrie despre 3 tipuri de implanturi: Bredent, Roott si Megagen, dar nu zice f multe despre ele. Aveti vreo idee cat de mult conteaza tipul implantului sau tratamentul post-implant (sunt cabinete care ofere controale si sesiuni de detartraj dupa implant). Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cabinetul dentar, dar cel mai corect, implantul este la 1000 euro/dinte.
Eu am platit recent 6000 de dolari pentru 1 singur dinte in Australia, dar acum 2 ani mi-am facut in Romania cu 1000 euro/1dinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un implant de calitate trece lejer de 500euro

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cel sub 300 de euro e mai aproape de realitate.