| Alexandracristinaa a întrebat:

Buna in primul rand as vrea sa va intreb daca ati avut probleme cu greutatea sau aveti nu vreau raspunsuri de genul, am50 de kg si vreau sa am45.happy,eu am o mare problema am mai putin de 1m55si aproape75 kgsad,as face orice sa slabesc, de mult incep sa tin o dieta de altfel de cand m-am si izolat sa spun asa si nu mai ies cu prietenii, decat la scoala si inapoi absolut!happy, asta e cam de un an..tot incerc sa tin dieta de atunci doar ca marea mea problema sunt bauturile carbogazoase, mai precis sucul efectiv pentru mine sucul este ca apa, de la varsta de vreo 5 ani am inceput sa beau sucuri,precisez numai Pepsisad, am incercat sa il las de cand incerc sa tin dieta dar greseala pe care am facut-o a fost mereu cam aceeasi, am zis astazi beau o doza de suc, si apoi de la o doza de suc am zis hai sa mananc si niste dulciuri ca oricum am stricat ziua de dieta apoi 2 3 saptamani nu o mai tineam deloc si beam iar 2 jumate suc ca de obicei pe zi, mereu ma descurajez crezand ca nu voi slabi, voi ce credeti daca tin dieta las sucuri si fac si ceva sport pe acasa voi slabi? vreau sa precizez ca am probleme cu greutatea de prin clasa1, acum am aproape16ani,vreau sa slabesc de la 75 la55, va rog sa ma ajutati sa imi spuneti si ce alimente pot consuma si sa imi povestiti cum ati slabit voi sau daca aveti probleme cu greutatea, Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Salut!
E foarte foarte foarte SIMPLU!
Practic
1Nu mai manca dulce! DELOC!
2Nu manca sarat!
3Nu manca gras!
4 Fa sport!(cat poti de mult)
5 Bea foare multa apa!
6 Nu praji mancarea!
Daca nu poti respecta 6 reguli, nu vei slabi niciodata! 6 reguli mari si late!
Iata ce poti manca cat doresti tu:
1 legume insa nu prajite! (fierte sau in supe)
2 fructe!
3. Iaurt slab
4.paine integrala (sau graham).
5.Oua fierte
6.Carne alba (peste, pasare ) fierte sau la gratar! nu prajite!

Regulile sunt simple.Mult prea simple.ca sa gasesti vreo scuza.

| Oana92 a răspuns:

Eu am probleme cu greutatea si la fel ca tine imi e greu sa renunt la unicul meu viciu(ciocolata in cazul meu). Stiu ca o sa se gaseasca destui care sa te jigneasca, sau sa iti spuna ce si cum sa mananci si cate ore de sport sa faci, dar multi dintre ei beneficiaza de arderi suficient de puternice incat sa nu aiba probleme de greutate. Nu iti pot recomanda o dieta, toate cele ``comerciale`` sunt niste porcarii, dar iti recomand sa mergi la un nutritionist, el stie ce regim sa iti dea in functie de preferintele tale alimentare, varsta, greutate si mai ales probleme de sanatate.
Si inca ceva, nu te izola, esti frumoasa oricum ai fi pentru ca frumusetea unui om nu sta in numarul de kg ci in ce poarta in suflet.
Bafta!

| michelia a răspuns:

Trebuie sa schimbi ceva : sa tii o dieta adecvata, sa-ti exersezi vointa si sa faci si un pic de miscare.
Am avut acum vreun an probleme cu greutatea si am tinut singura dieta care mi se potrivea: dieta Dukan.
Asa am slabit 10 kg in 3 luni fara chin si infometare, pe baza de proteine ( mereu am fost slaba si am vrut sa redevin asa).
Detalii poti gasi pe site-ul lor.
O sa mananci destul de multa carne slaba, peste in perioada asta, branza de vaci slaba, oua, iaurt degresat, unele legume si o sa bei 2 l de apa plata pe zi.
Plus mers pe jos zilnic 30 minute ( sau ceva gimnastica).
Adio dulciuri si grasimi o perioada. Ai voie in schimb sa bei Cola zero ( are indulcitori) zilnic ( maxim jumatate de litru). Recunosc, eu am baut si trei sferturi de litru in unele zile, pentru ca simteam nevoia de dulce.
O sa slabesti din prima saptamana citeva kg si asta o sa te motiveze sa continui.
Ai grija, prima faza, de atac, care e cea mai dura ( doar carne de pui, peste, oua, brinza, iaurt si tarate de ovaz alaturi de 2 l de apa), sa nu o tii decit 5-6 zile ( pentru 10 kg...pentru 20 kg o tii 8 zile, pentru 5 kg o tii 3-4 zile). Urmeaza apoi alte faze, mult mai usoare.
Ai mai multe detalii pe site aici.

http://dietadukan.ro/

http://dietadukan.ro/regimul

Cel mai usor lucru este ca poti minca CIT VREI ( dar la un moment dat se inchide apetitul de la atita carne, o sa vezi ).
Eu am dus-o foarte, foarte usor.
Daca te decizi si mai ai nelamuriri, scrie-mi.

| duuh a răspuns:

Lol, nu. Nu sport pe acasa trebuie sa faci. Sport afara, trebuie sa alergi. Iar sucurile alea ajung singure in casa? Nu prea cred...
Da, cred ca daca razi din meniu porcariile de sucuri, dulciuri, prajeli, paine, mananci cu moderatie si faci sport mult vei slabi. Probabil la inceput o sa ti se para greu si o sa te descurajezi, dar cale mai usoara n-ai.

| musickid440 a răspuns:

Esti okay! La 16 ani trebuie' sa ai vreo 65, nu 55...55 are o prietena de 11 ani, si arata ft. okay. nu trebuie' sa scazi atat in greutate, pentru. ca vei risca sa devi anorexica big grin Sper ca am ajutat. Funda?

| Adha a răspuns:

Pai recunosc si eu am probleme cu greutatea... dar am inceput sa slabesc dar nu cu diete! cu unele schimbari : nu manca nici o data pe fuga, incet, savureaza si fii mai energica! eu am 12 ani si am 1, 60 si am 50 de kg ( avem 54 ) dar am tinut cont de astea si am facut in fiecare seara vreo 10-15 abdomene si am slabit in 2 luni! nu cu diete! dar oricum fara sucuri si fara multe dulciuri! paa! succes! poate merit funda!