| Alexiavln2 a întrebat:

Buna! In ultima perioada toata lumea imi spune ca am slabit si ca sunt foarte slaba, in schimb mie nu mi se pare asa. Intr-adevar, acum am in jur de 49 kg avand 160cm, insa consider ca ar fi trebuit sa par mult mai slaba la aceste kg.
Eu intotdeauna mi-am dorit sa fiu cat mai slaba, sa nu am grasime corporala foarte multa, insa la mine observ, pe maini de exemplu, solduri, putin in partea superioara a spatelui, si as vrea sa scap de aceasta grasime, ce ar trebui sa fac?
Vad fete de aceeasi inaltime si cam cu aceleasi kg care sunt slabe cu totul…
Tin sa mentionez ca am 19 ani, iar in ultima perioada (cat a fost frig mai exact) am fost foaaarte sedentara, am stat cel mai mult in pat, am mancat mai multe dulciuri decat mancare etc…
Credeti ca daca ma apuc sa fac cardio si niste exercitii pe acasa, si de asemenea sa mananc mai sanatos si sa renunt la dulciuri, as putea sa dau jos grasimiea nedorita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca asta e constructia ta si slabesti mai tare, poate grasimea de sus se duce dar jos o sa fi fus.

Ajunge si dieta, fara cardio neaparat.
Sunt fete care au cu 20 kg sub inaltime dar alea is cam prea slabe.

Insa nu conteaza cum te vad altii, ci cum te placi tu pe tine.
Nu se stie ce iese, incearca sa scazi din kcal sa vezi cum e cand mai slabesti.

| lpavel a răspuns:

La 160 cm si 49 de kg tie doar ti se pare ca ai grasime dar tu de fapt esti foarte slaba!
Mai pune pe tine vreo 4-5 kg dar fa asta cu antrenamente de orice fel, efort fizic sa fie nu conteaza ce! Statul in pat nu-ti face un corp perfect chiar daca nu mananci, secretul sta in miscare, efort fizic!

| Miaomg a răspuns:

Dah. Eu am 1.82 metri și 72kg... Am avut 76 și am slăbit prin metoda asta. Doar ca are rezultate drastice. Trebuie să ai răbdare și să păstrezi 'dieta'