| Briannaa12 a întrebat:

Bună! În ultima vreme vi s-a întâmplat sa simțiți anxietate de la statul în casă? Mai are cineva gânduri obsesive legate de frici gen boala/ moarte etc? Chiar ma întreb dacă sunt singura ciudată care a dezvoltat problemele astea. laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Norocosilor! Eu nici macar nu mai am sentimente.

| Briannaa12 explică (pentru Apokales):

Patesc și asta. Când nu mi e frica, ma simt efectiv "numb".

| Apokales a răspuns (pentru Briannaa12):

Ai motive reale sa simti frica sau doar iti faci rau singura?

| Briannaa12 explică (pentru Apokales):

Îmi fac rău singura. Am și trecut prin niște șocuri emoționale în ultima vreme și cam de atunci mi s-a declanșat anxietatea asta atât de urâtă. Am imaginație bogată și îmi fac filme în cap fără sa vreau, practic mi-a luat o mintea razna, dar în sensul negativ. Imi vin în minte involuntar tot felul de scenarii horror în legătură cu viitorul meu... E greu, când auzeam înainte de anxietate credeam ca asa ceva nu există, dar uite că m-a lovit când ma așteptam mai puțin.

| Apokales a răspuns (pentru Briannaa12):

Mi se pare ca anxietatea este pentru cei bogati, eu sunt prea sarac pentru asa ceva. Scrie-ti pe o foaie planurile de viitor pentru urmatoarele zile, saptamani. Asa n-ai cum sa dai gresi pentru ca ai un plan de atac si posibil, nu cu siguranta, n-o sa mai ai anxietate. Este o metoda care s-ar putea sa te scape sau sa ajute... sau nu. Important este sa nu-ti faci planurile inainte de culcare, scriele pe foaie in timpul zilei, odata scrise ar trebui sa nu te mai gandesti la ele, odata rezolvata o problema vei vedea ca este posibil.

21 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Le aveam in trecut, se numeste ipohondrie si cred ca foarte multa lume s-a confruntat cu asta. Aveam constant ganduri ca am vreo boala, vedeam anumite semnale si ma stresam, le monitorizam frecvent. Sfatul meu e sa mai treci pe la medic sa-ti desfiinteze gandurile astea nefondate si sa faci cate ceva sa tii mintea ocupata, scapi greu de asa ceva, ti-o zice un fost mare ipohondru care le-a ''avut'' pe toate, nu aveam liniste si ma enervam ca eram nelinistit din cauza asta, imi pierdeam vremea pe articole medicale, videoclipuri pe Youtube despre anumite boli pe care le credeam ca le am. Nu mai reuseam sa ma detasez de gandurile astea despre boli, trecea timpul pe langa mine, eram macinat pe interior si ma secau asta, dar nici nu vorbeam cu nimeni asta, totul pana n-am mai suportat si intrebam lumea daca i se pare daca sunt bolnav, daca am nu stiu ce, aveam o obsesie cu anumite boli care au fost inregistrate in cercul meu pe atunci si ma feream de ele, de acolo a plecat ipohondria mea + cateva semnale pe care le credeam anormale, dar de fapt ele erau normal. Cu timpul mi-au trecut, am invatat sa ignor prostiile astea. N-am fost mereu asa, totul a inceput cand incepusem o data sa racesc nasol si tuseam luni bune sec si de acolo impacientarile, iar de acolo a fost efectul domino, toate alea se strangeau la mine, adica in mintea mea le aveam pe toate. Cat de dobitoc ca altfel n-am cum sa-mi spun am putut sa fiu, trecea vremea pe langa mine si mie imi ardea de bolile ineexistente din capul meu, ma ia rasul de penibilul situatiei. Pana si la distractii nu puteam profita din plin ca undeva in adancul meu ma gandeam la d-astea, calitatea vietii imi era afectata si am pus stop, daca continuam o luam randeaua cu totul.

| Briannaa12 explică (pentru Drimmero):

Iti multumesc mult! Descrii exact ce patesc eu acum, deci îmi dai speranța că se poate depăși momentul. Bravo ca ai reușit sa scapi de acele gânduri!

| Drimmero a răspuns (pentru Briannaa12):

Iti trebuie multa, multa tarie de caracter sa treci peste. Sa faci tot ce-ti place, sa nu-i dai timp mintii sa coace mizeriile alea. E grav daca iti este afectata calitatea vietii, daca ai cu cine sa discuti asta fa-o, nu lasa in tine, descarca-te. De unde a pornit toata treaba?

| Briannaa12 explică (pentru Drimmero):

Toată treaba a pornit de la o despărțire care a venit concomitent cu un accident rutier. De atunci mi e teama de infirmitati și boli. sad s-a declanșat brusc. Mulțumesc de ajutor.

| Drimmero a răspuns (pentru Briannaa12):

Am inteles. Treaba e simpla atunci, adica nu ai avut tu vreo boala sau ceva. Despre accidentul rutier imi pare rau, sunt chestii care se intampla si sunt deprimante si ramai cu traume chiar daca n-ai fost in acel accident, doar ideea e traumatizanta. Cat despre o despartire...treci peste, balta are peste, aia sa fie cea mai mare problema pe care o poti avea.

| Frank51 a răspuns:

Da este normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am din alte cauze și e horror nu iai putea face fata nici cu xanax, din cauza unor ciori infecte am probleme la tine nu știu ce șocuri ai avut da e clar ca anxietatea ta e de tip psihic nu organic. Pai de când cu pandemia toți au luat-o razna vad, numai peste nebuni și ciudați dau, surzi etc. Asta o fost și scopul acestui virus sa depopuleze și sa înnebunească toți mai mulți oameni. Romanul și asa era bătut de soarta acum e și dus cu pluta. Anxietatea ta are la baza frici nejustificate proiectate de subconștientul tău către trecut și viitor, deci tu singura îți biciuiesti mintea cauzând gălăgia mentala numita anxietate. Singura ta problema e ca nu trăiești prezentul, mintea ta e ancorata înspre trecut, traumele te răscolesc iar și iar pentru asta e nevoia sa îți reautoeduci mintea, tiparul gândirii stand în prezent. Anxietatea are la baza frici, frici nejustificate, nedefinite, poate fi controlata schimbandu ți refluxul mental, la mine din păcate nu funcționează fiindcă eu am atacuri de panica urate dacă nu iau xanax. La farmacie de fiecare data când m-am dus auzeam pe cineva cerând xanax fie bătrâni fie tineri, dar mai mult era în rândurile tinerilor. Anxietatea netratata pe perioade îndelungate devine cronica și nu se mai poate face nimic.

| Radandam a răspuns:

Tu mai bine spune dacă ai făcut sex pana acum. Și dacă da, câți parteneri ai avut și ce dimensiuni au avut. Referitor la întrebarea ta, și eu am aceste frici în prezent de boala/moarte

| Briannaa12 explică (pentru Radandam):

laughing)) știu ca sexul e în strânsă legătură cu problemele de anxietate și depresie, dar nu vad rostul întrebărilor tale legate de nr. de parteneri și dimensiunea lor.

| LightshotPumnalXZXZ a răspuns (pentru Briannaa12):

Esti virgina? Cati ani ai?

| Briannaa12 explică (pentru LightshotPumnalXZXZ):

Nu. 21

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Deci nu creed. Se pare că si mai sunt si alte persoane ca si mine. Da eu sunt, iarna asta nu stiu ce am pățit ca nu mai sunt deloc cum eram. Dacă mă doare putin capul sau stomacul intra o frica in mine ca daca cumva astea sunt semne că sunt bolnavă și în scurt timp o sa mor. Numai chestii de genul am in cap si nu stiu cum să mi le scot

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Esti ipohondra, ipohondria cu timpul poate cauza anxietate.

| Briannaa12 explică (pentru Carinaaaaaaaaa):

Nu pățești numai tu... Am și eu o invazie de gânduri oribile care nu-mi dau pace.

| LightshotPumnalXZXZ a răspuns:

Mda nu esti singura am mai simtit si eu.

| iubescselly a răspuns:

Nu. si eu vreau sa ma omor cu codeina si xanax

| Briannaa12 explică (pentru iubescselly):

Super laughing)) welcome to the club