| Claramariazz a întrebat:

Hei dacă ai ganduri obsesive ( OCD ) poți face schizofrenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu neaparat, trebuie sa urmaresti daca cu timpul se dezvolta acel comportament, am avut ocd o perioada acum cativa ani, dupa a trecut, daca vezi ca se agraveaza cere ajutor, dar de la ocd la schizofrenie e drum lung, nu e cazul.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, boala OCD evoluand duce la paranoia si apoi la schitofrenie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai, poți face orice cu ele. Schizo, nu, că e boală nobilă, e a celor cu gânduri fixe,

| CleanHeart a răspuns:

Nu dar daca ai gânduri obsesive înseamnă că ai și multă energie și poți face multe lucruri, creier rapid, viața frumoasa. Gândurile negative daca îs acceptate și găsești activități nu mai deranjează

| 4evergentleman a răspuns:

Violetta e analfabeta, trebuie sa fi predispus genetic să dezvolți schizofrenie nu se face așa ușor, ea deține informațiile astea de pe radio șanț

| ayran a răspuns:

Iti recomand sa te joci SAMP vreo 3 zile incontinuu si dupa ai sa vezi ca se instaleaza schizofrenia in tine.