| Lety20 a întrebat:

Buna!
In urma cu multi ani am avut o criza la rinichi dupa ce am ridicat brusc ceva foarte greu.
La ultrasonografie mi-a spus ca am nisip la rinichi si rinichiul stang e lasat cu 3 mm.
Dupa acel tratament n-am mai facut nimic. Daca imi era frig sau daca ridicam greu, sau de la mancare sarata, mai aveam rareori dureri insa dupa ce beam 2 zile ceai din matase de porumb, acest ceai elimina nisipul, imi trecea.
Recent am mancat pepene rosu si am avut o durere insuportabila de rinichi si anume la stangul.
Azi am fost la ultrasonografie si am ramas socata! In partea stanga am 2 rinichi! Si vezica biliara e indoiata si am pietre la rinichi si la vezica.
Am ramas in soc e putin spus! Auzisem ca e posibil asa ceva dar... cum e posibil la mine ca doar la o ultrasonografie anterioara era lasat stangul si aveam 2 rinichi, nu 3! Si bila indoiata...
Ati avut sau ati auzit de asa ceva? Poate sa mosteneasca copilul asa malformatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar in ce limbă scrii, ai bila îndoiată? laughing

| Lety20 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Copil prost! Sa ajungi si ai sa vezi!

| Catrice a răspuns:

Mama ce noroc are unii...vinzi unu și îți iei mașina de luxhee hee

| Lety20 explică (pentru Catrice):

Nu vorbi prostii daca nu stii! Sunt care au si 4 rinichi insa ei sau is,, legati" intre ei si nu se poate de separat sau nu functioneaza dar da dureri groaznice! Poate fi de obicei mai mic, poate sa se usuce... sunt complicatii.
Am rugat un sfat, nu comentarii aiurea! Te-aș vedea pe tine cu asa,, noroc", ai vinde unul?

| Catrice a răspuns (pentru Lety20):

No bun și cum a apărut asta peste noapte? Ăștia nu se dezvolta de la un an la altul.

| dinaprilie a răspuns:

Om te-ai facut! Vinzi unul, hop 50000e.( in spirit de gluma ). Te mira ca proma oara nu ti i-a vazut pe toti? Nu ar trebui! Referitor la mostenire cred ca doar daca este ceva genetic la tine este posibil sa dai mai departe.