| saranastasie a întrebat:

Am 13 ani, 1.70 si 56kg. Am fost depistata cu pietre la rinichi, la stangul de 3mm, iar la dreptul de 5mm. Am ajuns acum o saptamana la urgenta si mi s-a spus ca la rinichiul stang nu mai am nici o piatra, dar aveam o infectie urinara. Mi s-a dat antibiotic pe care nu l-am luat deoarece acum o luna am luat tot pentru asa ceva. Acum ma doare ingrozitor rinichiul stang (si cel drept, dar mai putin ) am stare de greata, ma doare capul si sunt ametita. Mictionez rar, cel putin azi am fost de 2 ori la toaleta.Azi mi-am luat si tensiunea si am avut-o 10.8 cu 5.6, dar pulsul 98. Ce as putea avea? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Nu trebuia sa intrerupi antibioticul.Du-te la doctor ca poti sa te inbolnavesti mai rau.

| Azµre a răspuns:

Te duci la urgență aia faci. Ceva nu e în regulă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici macar cat o gaina de eficienta.aia face oua.tu faci chetre.am glumit.la doftor repede.rinichii sant sensibili.trebuiesc ajutati.acolo duce umblatu cu salele goale si iarna si vara.asta e.

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce.romana.de cacat.ai.

| saranastasie explică (pentru dracu14):

Cine?

| CryChristiAN a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca medicul de familie sa-ti dea o reteta de internare in spital la sectia de rumatologie sau urologie pentru operatie. Crede-ma, ca nu e bine sa risti. SI nu uita! Consuma multe lichide.

| Hevnoraak a răspuns:

Cel mai simplu, mergi de urgență la spital.

| xxx8 a răspuns:

Nu mai sta asa mergi din nou la doctor si data viitoare cand iti mai da medicamente fa bine sa le iei ca poti ajunge in cel mai rau caz la dializa

| moneantonella a răspuns:

Am aceeasi problema can iti e greata inseamna ca sa agravat mai rau mergi urgent la urgente ca daca nu operatie scrie pe rinichii tai funda?

| alecsandrabubz09 a răspuns:

Si eu am avut piatra la rinichi, doctorul mi-a spus sa beau multe lichide si ceai special pentru asta ca sa elimini piatra. Am baut lichide timp de 2 luni si dupa a trecut dar la mine a fost foarte mica piatra. oricum incearce cu ceaiuri!
sper sa iti treaca

| AlexAlexAlexAlexAlexAlex a răspuns:

Spune-le parintilor tai! Noi cei dupa TPU nu-ti putem da un raspuns exact, du-te repede la medic, nu sta cu durerea asta, nu e normal, nu mai astepta un alt raspuns de la alt cineva si vorbeste cu mama/tatal tau sau daca durerea este chiar mare du-te imediat la medic chiar si singura (adica sunt la salvare) Nu mai sta pe ganduri!