| AndreeaAndreea03 a întrebat:

In urma unor piscaturi de purici, m-am scarpinat in somn si mi-au apărut niste bube care sunt foarte dureroase. Dacă le iau coajă si nu ma pot abtine sa nu fac asta, imi curge foarte mult sânge... stie cineva cu ce ma pot da ca sa imi treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă simți mâncărime, există la farmacii spray-uri împotriva mâncărimii: http://www.bioderma.com.ro/produsele/atoderm/sos-spray

Dacă nu există mâncărime, aplici pe zona respectivă un plasture. De asemeni, trebuie te controlezi și să lași pielea să se regenereze.