| 22anirolF a întrebat:

În vara anului 2018 am avut un mic accident din cauza căruia nu am mai avut voie sa alerg sau să fac exerciții fizice. Menționez asta pentru că vreau să spun că nu am mai avut activitate fizică în afară de mers și urcat scări de 2 ani (în august). Acum încerc să îmi revin și am vrut să fac niște exerciții simple, însă am observat ceva care mă neliniștește... de fiecare dată când încerc să fac exerciții care implică ridicarea picioarelor la 90 de grade, când ajung jos din nou, șoldurile mele scot un zgomot ca un clic. Nu îl prea pot descrie, dar îmi indică faptul că ceva nu prea e în regulă acolo. Nu mă doare deloc, dar mă sperie și de fiecare dată sunt nevoită să mă opresc pentru că îmi dă impresia că ceva o să se rupă, sau că la următorul zgomot de genul nu o să mă mai pot ridica de acolo laughing
Aveți cumva problema asta sau ceva asemănător? Deocamdată nu pot merge la un specialist, așa că primul instinct a fost să verific dacă mai e cineva cu problema asta, dacă e ceva normal, sau dacă nu normal, comun. Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsurile voastre. Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este ceva normal sa simti ca un clic cum spui tu, deoarece oasele au fost in repaus atita timp au anchilozat si acum tu cand faci acele exercitii le supui unui efort, nu trebuie sa abuzezi acum de acele exercitii fa le treptat ca organismul sa i si reia activitatea, probabil si cand urcai scarile era acelasi clic dar nu il auzeai tu, ce varstă ai?