| Alexandra2383 a întrebat:

Buna! Inca de la 11 ani (acum am 13 ),am inceput sa am vanatai pe picioare,care nu au aparut din cauza loviturilor ci pur si simplu din senin. Am facut multe analize care au aratat ca aceste vanatai nu apar din cauza a unor probleme de sange sau alte probleme de sanatate. Aveti vreo idee ce ar putea cauza aceste vanatai? Tin sa mentionez ca am doar pe picioare vanataile, iar uneori ma mai mananca si pielea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
In unele cazuri, vanataile, pot aparea cu cateva zile dupa ce te-ai lovit, facand sa para ca au aparut din senin.Dar daca excludem aceasta varianta, alte posibile cauze (pentru varsta ta) ar fi:
-deficienta de vitamine;
-un nivel foarte mic al grasimii corporale sau reducerea acestuia;
-hiperactivitatea fizica;
-expunerea la soare sau la radiatiile UV;
-efectele adverse ale unor medicamente;
-trombofilie sau hemofilie;
-boala Basedow-Graves.

Pentru ca analizele pentru hemofilie/trombofilie sunt foarte costisitoare, incearca sa elimini celelalte variante inainte de a le face.
Din numele tau, deduc ca esti fata.Ai putea sa imi raspunzi la urmatoarea intrebare? Ai menstruatie si daca da, cum se desfasoara ciclurile menstruale?

| Alexandra2383 explică (pentru Floridori):

Da,am insa nu sunt regulate. Inainte imi intarzia cu 5-7 luni, iar acum cu doar cateva zile. De asemenea, am observat ca am inceput sa am dureri musculare inainte sa-mi vina, dar inainte nu ma durea nimic

| Alexandra2383 explică (pentru Alexandra2383):

"Inainte nu ma durea nimic" ma refer la varsta de 11 ani

| Floridori a răspuns (pentru Alexandra2383):

Am intrebat pentru ca un ciclu menstrual neregulat denota o dereglare hormonala.La varsta ta, este mai intalnita aceasta conditie si nu este privita ca fiind o anormalitate, pentru ca de cele mai multe ori asta se datoreaza schimbarilor hormonale din organism si se regleaza de la sine pana la sfarsitul adolescentei.In cazurile in care nu se intampla asta, corpul poate fi ajutat de tratament medicamentos.
Motivul pentru care am dorit sa stiu aceasta informatie este pentru ca atat menstruatia dereglata cat si boala Basedow-Graves, ar putea avea o cauza comuna: hiperactivitatea glandei tiroide.

In cazul in care ati exclus orice boala hematologica, atunci vorbeste cu mama ta si propune-i sa ti se faca niste analize specifice (TSH, T3 si T4).In urma acestor rezultate, medicul endocrinolog va putea avea o viziune mai ampla si mai clara asupra problemei, mai ales daca ii explici si despre aceste vanatai in momentul consultatiei, deoarece este important.

Dupa cum am mai spus, numai in cazul in care se exclud toate celelalte variante, ar trebui sa iti faci setul complet de analize pentru a determina o boala autoimuna si/sau hemofilie/trombofilie, deoarece analizele specifice sunt foarte costisitoare, chiar daca vanataile aparute din senin sunt cauzate de cele mai multe ori de boli autoimune.In acest caz, analizele uzuale de sange nu sunt suficiente.
Daca mai ai nelamuriri, ma poti intreba si sper sa pot ajuta.
Cert este ca nu poti sta asa la nesfarsit.Trebuie sa gasiti cauza acestei probleme si sa o tratati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai câteodată și sângerări nazale? Sau gingivale, urinare? S-ar putea sa fie vorba despre o tulburare autoimuna, mai exact purpura trombocinetopica imuna(PTI)
Ar trebui sa faci un consult la un medic hematolog.