| LaraClarice a întrebat:

Buna!

Începând cu ce an au inceput bebelușii sa fie vaccinați împotriva hepatitei B?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă ești copil caută această informație pe Google, căci nimeni nu o știe pe dinafară și o va căuta pe internet.
Iar, ca informație generală, campanii de vaccinare împotriva diverselor boli au început undeva timid la sfârșitul secolului XIX și începutul secolului XX. Apoi, după primul război mondial și gripa spaniolă, cu dezvoltarea medicinei, dar mai ales utilajelor pentru producția de produse farmaceutice, au crescut ritmul de campanii de vaccinare, dar ultimile mari campanii de vaccinare au fost după al doilea război mondial până în anii '70!