| ptrscu_louisa a întrebat:

Daca faci vaccinul impotriva hepatitei, poti sa o mai iei printr-un raport sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky_5469 a răspuns:

Depinde pentru ce ai fel de hepatita ai facut acel vaccin! ca daca te-ai vaccinat de hepatita A si persoana respectiva are B sau C binenteles ca poti sa faci boala respectiva; daca esti vaccinat de hepatita B si persoana respectiva are C sigur poti sa o faci si tu dar de hepatita B esti protejat pentru ca vaccinul creaza anticorpi! din pacate pentru hepatita C sau D nu exista vaccin! te poti vaccina de hepatita B (facand trei rapeluri si avand imunitate 5 ani) si de hepatita A-B ( adica nonA-nonB) tot in trei rapeluri avand o imunitate pe viata de hepatita A si pe 5 ani de hepatita B! asa ca ai grija ce faci si cu cine ai contact sexual! hepatita A nu se transmite prin relatii sexuale dar o poti lua prin sarut! hepatita B si C se transmite prin relatii sexuale!

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Da, hepatita se poate transmite pe cale sexuala, chiar daca ai facut acel vaccin.

| psiholoaga a răspuns:

Exista 4 tipuri de hepatita: A, B, C, D. Singura pentru care exista vaccin deocamdata este B, din cate stiu eu. A nu se transmite pe cale sexuala, dar B C si D da. Desi sunt sanse mai mici, totusi s-au inregistrat cazuri de transmitere pe cale sexuala. B-ul este cea mai des transmisibila pe cale sexuala. Daca te vaccinezi contra hepatitei B, nu vei mai lua infectia, insa poti lua hepatita C, D sau alte ITS-uri daca nu folosesti prezervative (HIV, candida, sifilis, herpes etc.)

| elena a răspuns:

Nu are nici o treaba, raportul sexual cu hepatita...crede-ma, atat timp cat nu faci copii...restul este OK...stii si tu, sigur, acest lucru...este bine ca ne-ai intrebat si pe noi, noi dam raspunsul pe care il stim...

| otypa a răspuns:

Da.

| alma a răspuns:

Buna, din cite stiu eu in urma vaccinari corpul poate crea anticorpi dar ca sa fii mai sigura folaseste prezervativul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bune, de unde scoateti raspunsurile astea? sunteti doctori? eu nu as da un altfel de raspuns fara sa stiu sigur ce spun.Tot ce stiu este ca hepatita de tipB se transmite sexual pentru ca sunt diagnosticat cu hepatita cronica de tipB. Oricum hepatita este in general tratabila daca este depistata in timp deoarece ficatul este singurul organ din corp care se regenereaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare pentru cei care sunt in tema...: cum este posibil sa te imbolnavesti de hepatita B daca ai fost vaccinat si singura persoana cu care ai intretinut relatii sexuale este sotul tau...care nu are aceasta boala? poate ma lamuriti si pe mine ca sunt in mare ceata si nu pot sa-mi dau seama cum totusi am fost diagnosticata cu aceasta boala?