| xana a întrebat:

Daca nu ai avut hepatita dar te-ai vaccinat impotriva hepatitei B poti sau nu sa donezi sange? astept raspuns, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sigur ca poti.

soothe
| soothe a răspuns:

Da, poti dona sange!

Răspuns utilizator avertizat
| dof21 a răspuns:

Atata timp cat nu esti purtatoarea virusului hepatic(+ altele, HIV etc) poti dona sange.

| Mariana1993 a răspuns:

Buna! Sigur ca poti, in prezent toti copiii sunt vaccinati anti-hepatita b, in maternitate, gratuit (in afara de cei ale caror mame refuza, din nefericire). Mai tarziu, in viata, vorr putea dona sange fara probleme. Sper ca ti-am fost de folos, gasesti mai multe informatii pe site-ul asta:http://www.pediatrutecuci.com/2014/07/vaccinul-antihepatita-b-ahb.html