| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fete. Voi folositi o. b.-uri, cum vi se par? La cat trebuie sa il schimb? Am 13 ani si de vreo 2 saptamani mi-a venit si mie mensturatia pentru prima data big grin. Nu prea suport absorbantele straight face. Voi cum preveniti durerile (spm)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ankahra4m a răspuns:

Buna. Nu este nici o problema daca doresti sa incerci OB, fiindcaesti micuta ti-as sugera mini, pentru un comfort sporit, si nu nu te dezvirginezi happy eu am inceput sa folosesc OB-urile cand practicam sport, ca nah cu aripioarele e mai greu, mai "zboara" laughing. Iar in legatura cu durerile (spm) asta numai daca corpul tau respinge ob-ul, in legatura cu igiena, cu schimbarea, ti-as sugera de 2-3 ori pe zi sau cand simti tu ca este nevoie happy Multa bafta.

6 răspunsuri:
| Blackwoman27 a răspuns:

@PIMP tu de unde stii? ca esti baiat rolling on the floor

| allynna17allynna a răspuns:

Da folosesc, numai sa ai grija sa le introduci corect ca sa nu te incomodeze. pai eu de obicei il schimb la maxim 2 ore...si durerile nu pot sa le previn doar sa le ameliorez cu o pastila( eu iau Aulin una/zi)... pupici

| butterfly27 a răspuns:

Pai acum fiecare dupa cum vrea.dar eu folosesc absorbante.trebuie schimbat destul de des la 3-4 ore.Eu zic ca e mai igienic si mai sanatos sa folosesti absorbante mai ales la 13 ani.in cazul in care mergi la piscina sau la vreo nunta, da, sunt de acord.:*

Răspuns utilizator avertizat
| Kidd_6010 a răspuns:

Cert e ca O.B-urile sunt mai incomode decat un absorbant normal si din cate stiu eu poti sa nu mai fi virgina.

| Bettw a răspuns:

Am menstruatie de ap 2 ani si nu am folosith pana acum ob.uri. parerea mea mai bine fol absorbantele.acum faci cum vr...happy