| roser777 a întrebat:

am o intrebare pentru fete. Mi'a venit menstruatia de doua ori in aceeasi luna o data la inceput si acum la sfarsit am mensturatia de un an am 15 ani si nu am intretinut relati sexuale.nu am menstruatia regulata.sunt speriata ce ar trebui sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este normal să vină și de două ori în aceeași lună dacă a venit pe 1-2 și apoi pe 29-30. Se calculează 28 de zile din prima zi de sângerare pentru a ști următoarea dată cu aproximație a menstrei.
Sănătate!
Pa, pa.

| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey!
Fara panica. E normal sa te sperie dar e timpul sa te calmezi, nu e nimic grav.
Uite si eu am patit ca si tine, tu ai de un an menstruatie, insa eu de mult mai mult timp si vezi? tot nu e reglat. Trage concluzia.
Mi-a venit de 2ori in aceeasi luna si urmatoarea luna nu mi-a venit deloc (deja era prea mult sa vina si urmatoarea lunalaughing )
Ai sa vezi ca asa o sa patesti si tu.winking
Don't worry girl! >; D

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si in cazul unei mestruatii regulate(care vine o data la 28 de zile, spre exemplu)este normal sa vina uneori de doua ori pe luna: o data la inceput(pe data de 2, spre exemplu)si o data la sfarsit(pe data de 29-se numara inclusiv ziua in care a venit). Deci nu trebuie sa-ti faci nici-o grija,cu atat mai putin in cazul in care ai menstruatia neregulata(ea se regleaza, de regula, dupa minimum 3 ani de la aparitie). Numai bine.

| iulicika1414 a răspuns:

Ar trebui sa consumi fructe si legume.insa exclus marul, in cantitati mai mutine incearcas a il maninci.si alte produse pentru ati asigura ferul in singe in cantitati normale...happy si mie mi se intimpla des.pur si simplu trebuie sa ai regimul cantitativ dar si calitativ.si nu sta asezata pe ceva tare si rece.sau cu spatele gol!winking

| DulceCaLamaia a răspuns:

Se mai intampla, e normal.laughing

| MyName_4993 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat sa-mi vina menstruatia de doua ori pe luna si nu mi s-a intamplat nimic. Nu ar trebui sa-ti faci griji dar daca vrei sa fii sigura mergi la un doctor sa vezi ce s-a intamplat.