| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fetele si femeile care au asa ceva: Voi cand aveti menstruatia,cate zile aveti,cata menstruatie aveti si cat sunt durerile de mari? Pe mine menstruatia in fiecare luna ma tine o saptamana,atata dureaza,schimb vreo doua-trei absorbante pe zi si durerile sunt foarte mari, nu stiu cum sa scap de ele.Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca o sa se regleze in cativa ani,dar pana o sa se regleze, eu o sa mor de dureri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia trebuie sa dureze in general intre 3 si 10 zile (la mine dureaza cam 8). Absorbantul se schimba la maxim 6 ore, deci in cel mai bun caz trebuie sa schimbi 4 absorbante pe zi. Eu folosesc cam 8 in zilele 2 si 3 si 5-6 in celelalte zile. Si eu am dureri mari, dar am observat ca daca iau un nospa si fac sport, se amelioreaza. Daca vei face sport in feicare zi, inclusiv in cele de menstruatie, desi la inceput va fi mai greu, dupa cateva luni, o sa vezi imbunatatiri.

| Ralukafay a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ma ajuta cu absolut nimic pasilele si daca ma agit cand am menstruatia dupa ce stau pe loc, ma doare si mai tare burta.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu te impacienta si nu face caz din necaz happy, fiecare femeie are menstruatia diferita, la altele dureaza cate 3 zile, la altele 5-6 zile sau ba chiar si 10, iar durerile sunt la fel de diferite, unele nici nu au vreo durere, nu la toate este la fel.
De exemplu, de 2 ori mi s-a intamplat sa ma tina menstruatia doar 3 zile acum cativa ani buni, de obicei o am intre 5-6 zile si primele doua zile pentru mine sunt de nesuportat, cu dureri, desi imi ameliorez cu nurofen sau ibuprofen ori cand nu am chef sa iau medicamente fac bai calde a cate 20 de minute nu mai mult. In primele 3 zile am menstruatie abundenta de trebuie sa-mi schimb "pampersul" foarte des laughing. Apa calda iti calmeaza durerile menstruale si iti face si somnul mai pufos. Mie mi s-a reglat menstruatia dupa o interventie chirurgicala de chist ovarian la varsta de 26 de ani, desi asta nu trebuie sa te sperie, la altele se poate regla si dupa varsta de 18-19 ani sau si mai tarziu, depinde de fiecare corp in parte.
Asa ca stai linistita, nu esti prima si nici ultima care se confrunta cu asa ceva.

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mi-a spus si medicul de familie unele lucruri pe care mi le-ati spus si voi, ba chiar mi-a prescris o reteta cu Algocalmin, dar nu imi trece si mi-a spus sa incalzesc o caramida si sa mi-o pun sub fund, sa stau pe ea.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ralukafay):

In locul caramizii care e prima data sa o aud, mai bine incalzeste apa si pune-o intr-o sticla de plastic, daca este prea calda infasoar-o intr-un prosop si pune-o pe burta cat stai lungita in pat, iti va trece.

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu imi va trece ptc am incercat cu carpa uda, fierbinte si cand am pus-o pe burta, simteam ca imi fierbe totul inauntru.

| JulietteJokes a răspuns:

Pai este normal, asa patesc si eu...dar depinde de la femeie la femeie. Unele nu au niciun fel de durere, iar altele cum este situatia ta este mai rau. Eu am ajuns si in spital ..stai cu pastilele langa tine si in pozitii ciudate, dar care in schimb te ajuta, poti sa bei ceaiuri calmante ..si sa iti faci un control ca sa fii sigura ca durerile nu sunt din alte cauze.

| Ralukafay a răspuns (pentru JulietteJokes):

Degeaba stau cu pastilele langa mine, ca oricum nu isi fac niciun efect.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe langa pastilele No-Spa Forte si eventual Ibuprofen, ai putea sa incerci safolosesti un tratament naturist care in cazul multor femei a dat rezultate foarte bune sau excelente. Sa prepari ceai concentrat din ghimbir sau din conuri de hamei (in farmacii naturiste) din care sa consumi zilnic 3-4 cani de ceai, sau ori de cate ori durerea devine prea puternica. Multa sanatate!

| Ralukafay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mda...nu am incercat cu ceaiuri.

| IoanaIonuca a răspuns:

Eu in general am vreo 5-6 zile, in prima zi ce e mai "grav" atat in legatura cu cantitatea, cat si cu durerile. Am niste dureri, woa, groaznice laughing Am fost si eu la ginecolog si mi-a dat niste supozitori care trebuie luate dimineata si seara cu cateva zile inainte de ciclu, dar nu le-am luat laughing Eu in general iau Algocalmin, nu-si face efectul pe loc, dar e singurul de la care chiar imi trece, desi stiu ca nu e foarte indicat. Cam atat, cred. laughing

| Ralukafay a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Pe mine nu ma ajuta cu nimic, niciun tratament, dureri am in primele doua zile de menstruatie si restul cinci nu am nimic, menstruatie multa am pe parcursul menstruatiei, dar nu in toate zilele de menstruatie.

| Brigaela a răspuns (pentru Ralukafay):

Sportul te va ajuta, dar numnai daca il faci in fiecare zi, inclusiv in zilele de menstruatie. Efectele se vor vedea dupa minim 6 luni, deci iti trebuie ceva rabdare.

| Ralukafay a răspuns (pentru Brigaela):

Nu cred ca o sa am rabdare, dar o sa intreb medicul de familie.

| Brigaela a răspuns (pentru Ralukafay):

Daca nu ai rabdare, inseamna ca nu ai dureri prea mari si poti sta linistita.

| p3mery a răspuns:

In jur de 5-6 zile. Am dureri doar in prima zi, iar pe parcursul celorlalte zilelor extrem de rar. Fac sport si sincer facand sport am scapat de durerile alea mari. Iti sugerez sa faci sport(doar daca esti o persoana activa), dar daca nu esti incearca sa iei pastile.

| Ralukafay a răspuns (pentru p3mery):

Nu merge cu pastile si daca fac sport, dupa numai pot sta jos.