| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. Sunt derutata si nu mai inteleg nimic. De cand ma stiu, am o menstruatie neregulata. Am probleme cu inima si prin aprilie mai pe la sfarsit am primit corlentor de 7 mg si de atunci am probleme si mai mari cu menstruatia. Timp de doua luni(mai si iunie) am avut menstruatie de 2 zile doar cateva picaturi si intarzia mereu, iar durerile de burta nu se opreau deloc. Am primit alte pastile si in iulie pe 20 am avut prima menstruatie dar care a durat mult. Pe 13 august iar a venit si luna asta e deja 14 si nu vine. Am mari dureri de burta. Prin iulie am fost la eco si mi s-a zis ca nu am nimic. Ce poate sa fie? Adica eu totusi cred ca e ceva...

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Lasa prostiile, i-ati mamica de mana si du-te la endocrinologie. Ai probleme cu glandele. Cunosc un caz similiar, are probleme cu hipofiza. Cu tratament naturist poate sa tina sub control cat de cat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este gresit sa spui ca "de cand ma stiu", deoarece menstruatia nu o ai de cand te ai nascut, ea a debutat după vârsta de 12-14 ani, nu? De cand te stii te poti referii la o trasatura anume a corpului, ai niste ochi frumosi, sau ai o alunița intr o anumită zonă a corpului, adica ceva ereditar, atunci da, poti afirma cu toată tăria, de cand mă stiu am avut o sensibilitate anume, in fine, chestia cu menstruatia neregulată este o problemă hormonală, trebuie sa te vadă un ginecolog, problemele cu inima de cand le ai? poate că alea le ai de cand te stii! Ce vârstă ai, nu ai specificat, nimeni nu stie cel mai bine ca doctorul ce ai, pe TPU nu sunt medici, sunt doar persoane care se dau cu părerea, deci nu gasesti niciodată sfaturi avizate si oficiale 100%, fiecare fată,/femeie este diferită, numai in urma unui set complet de analize si investigatii medicale poti avea un diagnostic clar si oficial 100%. Altfel nu, doar bîjbîi in jurul subiectului, te doare rau burta in preajma ciclului din cauza a ceva, dar acel ceva numai specialistul o va depista, el te vede te consultă te sfătuieste ce e bine sa măninci, ce nu, deci mergi la doctor. Ce vârstă ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba de o dereglare hormonala majora aparuta din cauza functionarii incorecte sau chiar deficitare a glandelor tale endocrine. Se poate trata si rezolva problema doar prin folosirea unor produse hormonale prescrise de un medic ginecolog in colaborare cu un medic endocrinolog. Multa sanatate!

| mikis a răspuns:

Am 17 ani. La inima am o problema cu o valva pe care a depistat-o doctorul in februarie cand am ajuns la urgente din cauza pulsului peste 120. Multumesc oricum pentru raspunsuri. O sa merg cat mai curand posibil la un doctor. Ps: a venit menstruatia dar durerea e insuportabila...