| Macryna a întrebat:

intrebarea este adresata in special femeilor. Am 13 ani si in urama administrarii de antibiotice am facut candidoza. De sambata sunt asa la inceput credeam ca e o iritatie de la lenjeria intima dar vazand ca nu-mi trece am cautat pe internet si am vazut ce am, mama mi-a zis sa fac spalaturi cu bicarbonat dar facandu-l prea concentrat am avut o usturime groaznica, noapte ma scol de 3-4 ori ma duc la baie si ma mananca foarte rau am fost la farmacie si mi-au dat Nistanina de ieri am inceput sa iau si iau de 3 ori pe zi dar vazand ca asta noapte ma manca ingrozitor am fost la farmacie si mi-au dat ecva mai puternic nu mai stiu cum se numea pastila dar era doar o capsula bleu, mi-a mai ameliorat simptomele dar mi-e frica nnoaptea am o alifie Cien nemteasca care contine multe vitamie si era buna imi lua din usturime si mai ales mancarimi dar cred ca nu e bine sa o mai folosesc avand in vedere ca farmacista nu mi-a recomandat-o, intrebarea mea este ce pastile pot folosii si in cat timp mi-ar trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Fa spalaturi cu ceai de galbenele/musetel.
Dar sa stii ca medicul de familie te poate ajuta mai mult decat noi.
O zi frumoasa sa aihappy

| Macryna explică (pentru caramela):

Multumesc mult pentru sfat si tu la fel happy

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

In mod normal, antibioticele se ia impreuna cu un probiotic.
Sfatul meu este sa intrebi medicul de familie.

| Aliendina27 a răspuns:

Mai bine du-te la un medic...

| Macryna explică (pentru Aliendina27):

Nu ma duc la ginecolog e o chestie frecventa la femei e ceva normal

| Aliendina27 a răspuns:

Se face de la excesul de antibiotice. Iti recomandam sa mergi la ginecolog ca sa iti zica el ce sa iei ca sa scapi dar daca nu vrei nu am ce sa fac :/

| Macryna explică (pentru Aliendina27):

Am luat acea pastila bleu si mi-a facut mult muuuuuult mai bine happy