| LifeFullOfColours a întrebat:

Intrebarea mea este :Ce pot mânca atunci cand iau antibiotic? As dori retete de mâncare sau un raspuns adecvat.Ma intereseaza mai mult ce pot mânca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice nu are alcool

| Yuoia a răspuns:

Mai scurt, ce sa nu consumi: alcool si lapte sau unele produse lactate. Dar mai bine le eviti pe toate cateva zile.

| TheMaker a răspuns:

Este permis orice aliment care nu interacționează în mod direct cu substanțele aflate în compoziția antibioticului, în felul acesta diminuând sau chiar anulând efectul său. Însă, asta va stabili doctorul, nu user-ii de pe site.

| Ionut3399 a răspuns:

Din cate stiu e bine sa NU consumi absolut deloc alcool, in rest presupun ca poti manca orice. Totusi de preferat sa elimini prajelile, grasimile, zaharul, sarea, sau sa le consumi in cantintati foarte mici. Axeaza-te pe supe, orez, carne de pui spre exemplu, peste, fructe, nuci, migdale.