| Crisss22 a întrebat:

is racita de numai pot. Imi curge nasul, ma doare in gat de abia pot sa inghit si cam atat. Ce sa iau ca sa imi treaca cat mai repede? Am luat vreo cateva decasept, paracetamol si acum am inceput antibiotice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FotomodelulTau a răspuns:

Poti lua si niste Nurofen. Iti sugerez totusi sa consulti medicul de familie.

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai luat bine dar pentru antibiotic trebuie sa mergi la medic pentru consult si prescrierea lui.Pana ajungi la medic pastile de supt in continuare, ceai cald, nu fierbinte, mancare usoara nu consistenta, fara acid si acru.Multa sanatate!

| dentartes a răspuns:

Fii atenta, functioneaza. parasinus (1 dimineata si 1 seara) si propolis c (la fel, sugi 2 pe zi), gargara cu ceai de musetel (caldut NU FIERBINTE) si baie la picioare cu apa fierbinte si sare si te bagi in patut la caldurica. o sa scapi rapid. insanatosire grabnica!

| CrazyTeenager a răspuns:

Consulta un medic, de asemenea un shake de lamaie si miere nu ar fi rau.

| catthshshshs a răspuns:

Buna, si eu sunt cam in aceeasi situatie cu tine. Eu parasinus, ceai fierbinte, stau la caldura, ia Faringosept. Sau daca e grav, mergi la un medic sa te vada. Nu sta asa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva :

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) - vezi Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Totuşi, dacă ai început DEJA cu antibiotice ( depinde ce anume şi ce dozaj ) îţi recomand să NU întrerupi tratamentul decât după 5 zile - timp în care ar trebui să-ţi treacă.

| William a răspuns:

Ai putea sa te rogi lui Dumnezeu sa te faca bine, dar nu iti recomand asta. Uneori Dumnezeu ne pedepseste in aceasta viata ca sa nu fim pedepsiti in cealalta viata. Mai bine te rogi pentru iertarea pacatelor, fiindca pacatul este radacina tuturor relelor, din cauza pacatelor ni se intampla atatea necazuri.

| nico097 a răspuns:

Septolete iti recomand pentru gat eu am zacut 2 saptamani si nu stiam ce sa iau de gat am luat 4 zile septolete si mi-a trecut si daca faci febra ia mig 400.Multa sanatate.

| georgeceltoma a răspuns:

Oamenii nu inteleg ceva, si i-mi e foarte greu sa le explic ca tot nu integ un lucru.
1:exista in organismul uman un sistem imunitar(adica o farmacie biologica naturala)
2. o raceala este de mai multe tipuri
-odata ce omul are acest sintom trebuie sa intelege-ti ca sistemul imunitar a fost slabit iar virusii au patruns in organism.
Prima masura care trebuie luata nu este pastila(chimical,reactii adverse,drog,e-uri, etc) ci trebuie sa ne ajutam sistemul nostru imunitar sa i-si revina sa poata lupta contra basteriilor, virusiilor.
Oamenii in general cauta drumul cel mai scurt si mai rapidtongueASTILE (cat mai multe si mai colorate si mai scumpe ca sunt mai bine)
Uita ca ei au o farmacie biologica in interiorul organismului.
Ar fi mult prea mult de povestit dar incerc prin asta sa te ajut sa ai rezultate benefice pe toata viata nu doar pe moment.
iar pentru intarirea sistemului imunitar, intereseaza-te sau studiaza, ai mii de variante dar e prea mult de scris acum!

| alexandra98flory a răspuns:

Nu am mai multde o saptamanaa de cand m-am mai indreptat si am luat Theraflu raceala si gripa, iar pentru durerile in gat am luat trahisan este foarte bun si eficient. Acum daca te simti chiar asa rau asa cum au spus si ceilalti utilizatori consulta un medic. Sper ca ti-am fost de folos.

| iixMiiru a răspuns:

Acum,si eu sunt exact ca tine.Imi curge nasul, si ma doare foarte tare in gat.
Eu iau Parasinus, si Propolis C!