| anonim_4396 a întrebat:

Iubita mea a stat 4 zile în spital și o asistenta a înțepat-o în os când a vrut sa-i ia sânge. O doare foarte tare mana. Ce este de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O intelapatura cu un ac obisnuit in os nu este nici dureroasa, nici periculoasa. Daca ea are dureri, mai degraba face ori o tromboflebita, ori o reactie la medicamentul injectat. daca o intepa in os, nu ar fi simtit decat o mica intepatura de o secunda, fara nici o urmare. daca durerea este foarte severa (nu poate misca deloc mana, nu poate cobori din pat decat cu mari dificultati, nu poate manca) mergeti la spital. Daca durerea este una minora (are dureri cand misca mana, in rest poate face orice, mananca, este activa, nu zace), sa puna gheata pe locul dureros si sa isi lege mana de gat cu o fasa pentru 1-2 zile.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-i arate mana medicului sisa-l intrebe pe el ce este de facut.

| blaxy a răspuns:

Mergeti inapoi la spital sa nu se faca infectie pe os.