| Annamaria211001 a întrebat:

Iubitului meu i se misca foarte tare o masea asa ca a scoso singur. Ia mai ramas niste cioturi acolo. Acum i sa umflat gingia si il doare. Credeti ca e infectie? Daca da ce pot sa ii fac. Multumesc. Dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, are un abces dentar ( puroi la măsea/la gingie, în locul de unde s-a extras măseaua ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-i pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să meargă la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : trebuie să facă şi o radiografie; eventual, o să-i facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-i prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Pinocchio a răspuns:

Trebuie rezolvat la stomatolog, radacina probabil a ramas in gingie.

Răspuns utilizator avertizat
| Pardelian a răspuns:

Nimic repede la dentist