| Slow08 a întrebat:

Salut! Am o problema cu dintii.Mi s-au rupt vreo 4 dinti si 2 masele.Acum problema este ca mi s-a umflat gingia de jos de la ultima masea si ma doare si cand apas pe pe osul ala e tare sau ce o fi. Oare e infectie de la dinti sau e alta problema? Mentionez ca dintii mi s-au rupt demult si acolo mi s-a umflat de vreo 3 saptamani, ma doare destul de tare.Nu am fost la dentist pana acum tot din cauza baniilor, cam cat ar costa de pus un dinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este o problema nasoala, daca ti s-au rupt dintii asa din senin, insemnand ca poate fii vorba de un cancer osos la gingie, sau o paradontoza severa.
Te sfatuiesc sa mergi la medicul stomatolog pentru investigatii medicale si radiografie dentara, sa vada natura bolii care a dus la pierderea dintilor, sa-ti recomande un tratament daca este cazul ori sa purceada la implant dentar ori porteza dentara.
Preturile se discuta la fata locurlui cu dentistul dupa ce ti se uita in guar si stie sigur ce boala ai, ce tratament ai nevoie si cam cat ar costa fiecare in parte.

| Frank51 a răspuns:

Între 1500-4000€, în funcție de soluția aleasă.

| FOG92 a răspuns:

Depinde de calitate, de portelan te duce lejer cu manopera in 700-750 de lei, de zirconiu aproape de 1000 cred

| relian a răspuns (pentru FOG92):

Portelan este cel mai scump, zirconiu e mult mai ieftin

| FOG92 a răspuns:

Inmultesti si tu cu 4 si vezi cat iti da si 2 masele... cam nasol de tine

| S417 a răspuns:

Ai jucat box?happy