| anonim_4396 a întrebat:

Buna. La 16 ani am o inaltime de 1.67 si mereu sunt trist din cauza asta. Cand am fost in luna februarie la un control aveam 1.67 iar acum tot 1.67 am, n-am mai crescut deloc. Credeti ca mai am sanse sa mai cresc? Tatal meu are peste 1.80 iar mama mea 1.64.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca baiat, cresti pana la 18-20 de ani si cred ca ai sanse sa cresti macar pana la 1.80m.
Apuca-te de un sport care stimuleaza hormonii de crestere, precum: handbal, volei, inot, baschet.
Mananca sanatos cu multe fructe si legume proaspete, ca hormonii tai sa ia vitaminele din ele. Carnea este preferabil sa fie cat mai sanatoasa, fara hormoni si antibiotice, asadar ocoleste carna de pui care-i plina de hormoni sintetici si antibiotice, preferand vita si pestele.

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Mi-as dori ca oamenii sa inteleaga ca nu este relevanta inaltimea parintilor.Genele mostenite pot avea atat de multe combinatii incat nu exista o formula pentru a calcula aceste lucruri.

In general, in cazul baietilor, in jurul varstei de 16 ani, daca ai avut o pubertate la o varsta medie normala, cresterea tinde sa incetineasca, chiar sa stagneze, fiind posibil sa mai existe mici ajustari pana in jurul varstei de 21 de ani.Insa nimeni nu poate sa stie asta. Poate pana atunci mai cresti 4-5cm, poate doar 1cm, sau deloc.
Din pacate, aceste schimbari nu pot fi prevazute sau calculate.
Cresti atat cat este in codul tau genetic sa cresti...