| Blackwoman27 a întrebat:

Buna!

La cati ani dupa prima menstruatie se incheie pubertatea si cresterea sanilor?

Eu am 15 ani, de la 10 ani si jumatate au inceput sa mi se dezvolte sanii, la 13 ani am avut prima menstruatie si am sanii foarte mici, abia daca se observa prin haine (82 cm la sani-65 talie-80 fund ) am 46 de kg si in jur de 1, 60 - 1, 65sunt dupa mine chiar grasa,dar sani, nu am aproape deloc, din clasa a5a-a6a nu s-au schimbat foarte mult, oare care poate fi problema? Sanii nu ma dor deloc sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iesi cu vreo doua kilograme sub greutatea normala pentru varsta si inaltimea ta. Probabil ca genetic ai sani mici si faptul ca esti subponderala la varsta asta le-a impiedicat suplimentar cresterea. Nu iti vor mai creste cine stie ce de la varsta asta, poate putin daca ajungi macar la greutatea minima normala.

| Blackwoman27 explică (pentru Brigaela):

Dar daca m-am nascut prematur? la 7 luni si 1, 300 g / asta conteaza?

| Brigaela a răspuns (pentru Blackwoman27):

Daca nu ai malformatii, afectiuni congenitale si ai fost hranita corect, deficitul determinat de nasterea prematura trebuie recuperat complet pana la varsta de 2 ani. Dupa aceasta varsta, e normal sa te dezvolti ca orice copil.

| Blackwoman27 explică (pentru Brigaela):

M-am cantarit astazi si am 48 de kg....si in martie m-am cantarit si aveam cam tot atat dar credeam ca nu este bun cantarul. sad

| Brigaela a răspuns (pentru Blackwoman27):

Daca ai 1, 60 m, ai o greutate normala (la limita de jos a normalului). Daca esti mai inalta, esti subponderala

| Blackwoman27 explică (pentru Brigaela):

1,60 am...dar oare...sanii vor mai creste?sad

| Brigaela a răspuns (pentru Blackwoman27):

Da, probabil vor mai creste daca te alimentezi corect, mananci macare sanatoasa, faci sport si ai si mostenire genetica (conteaza cat de mari au sanii mama si bunicile tale)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sânii cresc până în jurul vârstei de 18-20 de ani, dar se mai dezvoltă/măresc şi după prima sarcină ( în special dacă alăptezi ).

Oricum, e posibil ca sânii ( mai ) mici să fie o caracteristică genetică - mai ales dacă mama/bunica ta au sâni mai mici ( în general, fetele seamănă cu mama/bunica ).

Ca şi greutate, eşti SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| anonim121118 a răspuns:

1.65 cu 46 de kg e cam puțin încearcă sa pui cateva kilograme si vezi ce rezultate cel puțin încă 7 kile

| cartofXD a răspuns:

Poarta sutien cu push-up ca sa te simti mai bine