| alyad a întrebat:

La ce dioptrii este recomandat sa porti ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| COOLGIRL14 a răspuns:

Recomandat e sa porti ochelari cand ai dioptriile mici nu conteaza daca sunt cu plus sau minus cu cat e depistata mai repede si porti ochelari poti scapa pe viitor de ei
spre exemplu eu am miopie ( la un ochi am -1 iar la celalat -0.75 ) am depistat-o cand era cat de cat mica dar de miopie nu scapi niciodata
Sfatul meu este sa mergi cat mai repede la oftalmolog daca sesisezi ca ai probleme ci vederea happy

4 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Dioptriile ti le stabileste oftalmologul in functie de ce probleme ai. Degeaba porti sa spunem -0.9 cand tu ai nevoie de -1.4. Bafta multa!

| alyad explică (pentru Lynna):

Mda... ai citit ce am intrebat eu? Ce spui tu nu are legatura cu ce am intrebat eu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice dioptrie e recomandat sa porti ochelari

| foxsilver a răspuns:

Atat miopia, cat si hipermetropia cresc in timp, deci trebuie sa porti ochelari imediat ce ti s-a descoperit unul dintre aceste diagnostice.
Chiar si purtand ochelari exista posibilitatea sa creasca dioptriile, lentilele doar incetinind ritmul in care avanseaza. Si in loc sa-ti schimbi ochelarii in fiecare an, ii poti schimba chiar si pana la 3 ani, desi control medical este indicat sa faci an de an.