| Anca95 a întrebat:

Buna!
La mine in oras exista stomatologi care au contract cu casa de asigurari de sanatate, sau ceva de genul, deci nu trebuie sa platesti fiind elev. Daca am peste 18 ani si duc adeverinta cf careia demonstrez ca sunt eleva se aplica regula sau numai in cazul minorilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la vârsta de 18 ani nu plătești absolut nimic.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Daca esti eleva trebuie sa mergi la cabinetul stomatologic din incinta scolii care o frecventezi si nu platesti nimic.Medicii stomatologi din scoli si unitati de invatamant superior au obligatia sa asigure tratamant preventiv si curativ tuturor elevilor si studentilor.

| pietrean a răspuns:

Medicii stomatologi au contract cu CAS-ul, dar, pentru minim de proceduri si o limita bugetara.Asa ca, minor sau nu, tot platesti, cu adeverinta sau fara!