| irinanebunica a întrebat:

Buna la toata lumea care citeste intrebarea mea. am o problema mare care ma framanta. nu ma trimite-ti la doctor ca nu-mi place. dorinta mea cea mai mare este sa raman insarcinata. sunt casatorita de un an si nu ne mai protejam de aproximativ 9 luni. sotul meu isi doreste tare mult un copil si eu la fel dar vad ca acesta intarzie. nu mai stiu ce sa mai fac unele prietene m-au sfatuit sa beau zilnic ceai de levantica pentru a ma relaxa. dar inzadar. nimic nu apare. am auzit si ca unele persoane nu sunt compatibile. oare eu si sotul meu nu suntem? in ce consta asta si efecte are? nu prea stiu nimic de compactibilitate si daca ar putea fi asta problema noastra. va rog sa imi raspunde-ti. va multumesc mult pentru timpul care imi acordati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Unii "muncesc" ani de zile pentru a avea un copil (pe cind altii nu mai stiu cum sa scape si sa nu mai faca). Eu cu sotia mea ne doream cit mai multi copii, daca se putea, chiar si o echipa de fotbal happy (dorinta sotiei, eu m-as fi multumit si cu 4), insa muncim de mai bine de trei ani, si uneori am muncit la greu, si tot nu a aparut nimic! Insa noi avem de gind, daca mai tine mult chestia asta (unde o fi barza aia care trebuie sa vina si la noihappy?), sa mergem totusi la doctor, sa vedem ce se intimpla.
P. S. Daca vine intre timp barza la noi, o sa ii spunem sa treaca si pe la tine!happy Sper ca sti de gluma, altfel am incurcat-o... Spuneam asta ca sa nu te mai framinti, caci va veni si momentul vostru (ca si al nostru).

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand vei vrea cu adevarat un copil, o sa te duci la medic. Stai linistita, deocamdata esti chiar departe de a-ti dori un copil. Daca ti-ai fi dorit macar un pic, ti-ai fi facut macar analize complete (nu mai zic de ecografii, histerosalpingografie, laparatomie exploratorie, drilling ovarian si alte manevre dureroase, invazive, scumpe fac femeile care isi doresc cu adevarat sa devina mame (si nu reusesc direct).

Abh
| Abh a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci probleme decat dupa 2 ani de incercari nereusite. Intreaba-ti sotul daca nu a avut cumva oreion in copilarie, acesta se complica deseori si da sterilitate la barbati. O spermograma ar putea sa inlature aceasta indoiala.

| Zenithf a răspuns:

Nu te ingrijora inca, noi suntem impreuna de 7 ani si abia acum vine si copilul. Ii drept ca nu am incercat cu tot dinadinsul sa avem copil, dar nici nu ne-am ferit.
Nu cred ca ceaiul de levantica ajuta cu ceva, mai degraba este nevoie de o schimbare majora in viata, pentru amandoi. Atat la regimul alimentar cat si la programul de activitate, pot ambele sa influenteze fertilitatea, la fel cum influenteaza si starea de sanatate.

| fabiola a răspuns:

Sa stii ca si stresul are influenta in asta, de aceea iti recomanda prietenele tot felul de ceaiuri! trebuie sa elimini stresul, sa faci dragoste cu sotul tau, nu pentru ca iti programezi sa ai un copil ci pentru ca il iubesti, il doresti! Copilul este rezultatul dragostei voastre! Luati o vacanta acum de sarbatori, uitati de planuri, scopuri si griji.

| luiza a răspuns:

Imi aduc aminte de vremurile in care eram ca tine doar ca la mine a durat ceva mai mult vreo 2 ani. apoi cineva mi-a spus sa incerc sa iau 3 luni anticonceptionale Regividon fara fier. Doar atat 3 luni. si doua luni dupa aceea am ramas insarcinata...am o fetita superba! ce sa zic? poti incerca! Bafta!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Iti place, sau nu, va trebui, totusi, sa mergi la un doctor pentru ca leacurile babesti si "sfaturile populare" risca sa inrautateasca situatia. Ia-ti frumusel sotul de mana si mergeti amandoi la medic, pentru ca nu se poate sti care dintre voi e vinovatul... daca E vreunul. Bafta!

| mihaibrasov a răspuns:

Despre compatibilitate. doar doctorul ti-o poate spune cu ceva analize.
Treaba cu ceaiul mi se pare cam aiurea.
Incearca niste exercitii mentale. Imagineaza-ti atat tu cat si sotul tau ca aveti deja un copil, proiecteaza-l in mintea ta. Si multumeste-i lui Dumnezeu ca il ai inainte de a-l avea. Daca ai credinta, vei avea un copil sanatos, frumos asa cum iti doresti. Succes!

| emy a răspuns:

Auzi, eu cred ca nu iti place sa mergi la doctor, caci nimanui nu-i place.Eu inca n-am auzit pe nimeni sa spuna ca-i place sa mearga la medici. Dar trebuie sa mergi, pentru ca daca faci un tratament "dupa ureche" poate fi mai rau. Tu acum vrei sa ramai insarcinata, am inteles.Asta e o problema destul de delicata si trebuie lucrat cu mare atentie.Aici este vorba de hormoni, iar daca tu iei medicamente(chiar si din plante) aiurea, exista doua riscuri(asa stiu eu):1.sa nu mai ramai insarcinata niciodata 2.sa-ti dai tot sistemul hormonal peste cap 3.sa ramai pana la urma insarcinata si sa nasti un copil cu pobleme sau sa ai tu probleme.Doamne fereste! Organismul uman este atat de complicat, incat niciodata nu stii ce se intampla.Asa ca te sfatuiesc sa fii cuminte si sa mergi la medic, chiar daca nu-ti place.Va trece si aia.Mult succes iti doresc si multa sanatate! Te pup.

| CARMENCITA a răspuns:

Ori are el o problema ori tu. O cunostinta nu ramanea insarcinata deoarece avea o "raceala"puternica la ovare care nu a tratat-o. A mers la medic, i-a dat tratament si in cateva luni a ramas insarcinata.Trebuie amandoi sa mergeti la medic. Daca chiar va doriti un copil mergeti la medic sa aflati de ce nu puteti face.Numai un medic specialist te poate ajuta.Succes!