| anonim_4396 a întrebat:

Pot aparea efecte secundare daca beau atat ceai verde (beau 2 sau 3 cani)cat si ceai 3 frati patati (recomandat de farmacista acest ceai, ea spunea ca pot bea pana la 2 l zi), zilnic(beau 2-unori 3 cani)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda sa bei atat de mult ceai verde. Mie de la o cana apar efecte laxative si nu sunt chiar placute, de asemenea si insomnii. Un studiu efectuat intr-o institutie de specialitate in New Jersey a aratat o legatura intre un consum excesiv de ceai verde (peste 10 cesti de ceai pe zi) sau doza similara continand suplimente nutritive pe baza de antioxidanti si efecte negative aparute la nivelul ficatului si rinichilor, datorita continutului in polifenoli. Cat despre celalalt ceai nu am cunostinte.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Este foarte bun. Daca te-a asigurat farmacista asculta-i sfatul. Ea stie mai bine.

| Ana213 a răspuns:

Nimic ce e in exces nu e bun, de de ajuns o cana pe zi, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal, contine cofeina. Poti ajunge in spital.