| Dezghetat a întrebat:

Buna la toata lumea! Ma numesc Daniel si am 24 de ani. M-am hotărât sa scriu pe acest site, deoarece am observat ca mai(din ce am citit inainte sa-mi fac un loc in aceasta comunitate) multe persoane au aceeasi problema ca si mine. Problema mea de sanatate (sa-i spun asa) consta in: de câteva saptamani simt nevoia sa inghit saliva incontinuu, iar daca nu am saliva in gurita, inghit in sec, dar, de fapt, asta este problema! Înghit in sec si o fac foarte des (dar am mai observat ca, daca scuip saliva din gura atunci cand imi vine sa inghit in sec, pot sa stau fara sa inghit, dar simt ceva in gat, ca si cum ma sufoc sau ceva de genu) este cineva care a trecut prin asa ceva si a rezolvat problema? Eu unu, nu mai pot, sincer! Chiar daca este de la anxietate (si cred ca este, deoarece am fost foarte anxios in urma cu câteva luni de zile si, am o bănuială, ca este din cauza anxietatii) sau este un tic nervos sau mai stiu eu ce, exista ceva care sa ma facă sa scap de chestia asta, sau va trebui sa traiesc tot restul vieții cu ea? Este adevarat ca este un handicap? Am citit undeva (daca imi aduc bine aminte) ca este un handicap sau ceva de genu. Daca doriti sa-mi dati un raspuns clar la aceasta intrebare (una mai mare cei drept), va rog din suflet, (nu vreau sa par nesimtit) dar vreau sa mi se spuna, daca stiti sau daca exista ceva care sa ma facă sa nu mai inghit in sec. Dar va spun ca este si din cauza salivei, dar cu am mai spus, chiar daca am si gura uscată, tot imi vine sa inghit in sec, este ca si cum as avea gâtul înfundat. Va multumesc anticipat tuturor celor care imi veti răspunde!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Cauze posibile
Hipersalivaţia poate fi dată fie de creşterea secreţiei de salivă, fie de scăderea capacităţii de a înghiţi sau de a menţine saliva în cavitatea bucală.

Cauze:
• Erupţia dentară la copii;
• Proteze dentare noi sau care nu sunt fixate corespunzător;
• Boala de reflux gastroesofagian;
• Infecţii la nivelul gurii sau ale faringelui;
• Medicamente precum anumite anticonvulsivante sau antipsihotice (de exemplu: clonazepam, clozapina, pilocarpina sau carbidopa-levodopa);
• Sarcina;
• Complicaţiile radioterapiei;
• Stomatita (inflamaţie a mucoasei de la nivelul cavităţii bucale).

Cauze rare care pot duce la hipersalivaţie:
• Intoxicaţia cu arsenic;
• Paralizia Bell (afecţiune ce produce slăbiciunea sau paralizia muşchilor faciali);
• Atrezia esofagiană (afecţiune prezentă de la naştere în care esofagul nu este dezvoltat corespunzător);
• Intoxicaţia cu mercur, anumite pesticide, gaze toxice de luptă (de exemplu sarin);
• Rabia (infecţie cu virusul mortal al rabiei – turbării- care se răspândeşte la oameni prin saliva animalelor bolnave în cazul muşcăturii);
• Sifilis (infecţia bacteriană transmisă de obicei prin contact sexual);
• Tuberculoză (boală infecţioasă care afectează plămânii)"

Cred ca ar trebui sa mergi la un medic.

| Dezghetat explică (pentru darrio2007):

Pai da, dar eu inghit si cand nu am saliva in gura. Nu cred ca este hipersalivatie, deoarece sunt momente cand uit ca am o problema legată de inghititul in sec, dar cand imi reamintesc ca trebuie sa inghit, inghit pana la epuizare, pana cand ma enervez si nu ma opresc din a înghiți o data la douăzeci sau chiar zece secunde. Chiar nu stie nimeni de la ce ar putea fi si, mai important, daca exista un tratament pentru asta? Daca ma duc la doctor ce imi da? Sunt momente cand ma trezesc de dimineata si simt sa inghit de câteva ori cu toate ca nu pe a am saliva in gura, dar simt nevoia sa inghit, este ceva in gat (cel putin asta simt) care ma face sa inghit des, un fel de nod (asa simt, dar nu nod de ala care li se pun oamenilor in gat sau asa il simt ei) sau simt raman fara aer daca nu inghit cand mi-o cere organismul sau "gatul". Chiar nu stiti pe nimeni care a trecut prin ceva asemănător si a si scapat? Va rog eu mult! Mi-a mâncat viața aceasta problema! Nici pofta de mâncare numai am si, nu stiu ce sa fac. Chiar trebuie sa existe ceva care sa ma facă sa numai inghit asa de des.

| danbnz a răspuns:

Ar fi mai bine sa consulti un medic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum pare, este un tic, un reflex nervos.
Cam după revoluție, unul care participase la demonstrațiile care l-au dar jos pe Ceaușescu, de nervos ce era, se plângea de aceleași simptome.
Eu nu m-aș grăbi să merg la medic imediat.
Să analizezi tu însuți cum îți vine.
Imediat după ce te scoli?
Ai un ritm?
Sunt perioade când ai mai rar? Mai des?
Când ești calm? Când ești agitat? Are conexiune cu starea ta de spirit?
De ce, seamănă cu un tic nervos, parcă ar fi ceva, ce te copleșește în viață.
Ai o temă majoră care te frământă?
Dacă acestea le iei în calcul, și găsești un fir o conexiune pe această cale, să cauți factorul extern declanșator, să îl elimini, să îl atenuezi, vei obține un succes major fără medici.
Medicii s-ar putea să îți dea niște calmante care nu rezolvă problema, care acoperă cauza din adâncuri, care te macină în continuare.

| Dezghetat explică (pentru sadrian46):

Trec prin toate stările descrise de tine. Ma simt in toate felurile! Imi ia toata pofta de viata! Stii cum E sa inghiti in sec, in preajma unei femei? Trebuie sa existe un tratament!

| sadrian46 a răspuns (pentru Dezghetat):

Așaa, asta se tratează numai cu femei!
Să îți spun cum pățeam eu, la dans, la baluri școlare.
Invitam o fată la dans. Când o invitam, aveam voce. Apoi dansam.
Mie mi se usca gâtul, dar eu nu știam asta.
Mă întreba ceva fata în timp ce dansam.
Eu încercam să răspund. Dar corzile mele vocale erau așa uscate ca un cocean de porumb toamna după recoltare, așa că din gâtul meu nu mai ieșea decât un fel de hârâit.
Apoi m-am dus să fac curte la o fată care deservea clienții într-un complex comercial. Am avut nevoie de o jumătate de oră ca să străbat ultimii 50 de metri, așa de fiert și copt eram.
Unica soluție, încă o revoluție. Nu te du să îți dea pilule, dta ai nevoie de lule, lole, lale.
Un bărbat ca tine este bun să-l pui pe rană, și ți-o vindecă, așa vor zice femeile despre tine. Iar cum rana Evei a rămas tot nevindecată de atunci, acolo este vindecarea ta.
Cine-i harnic și muncește,
Are ce mânca.

| Dezghetat explică (pentru sadrian46):

Deci ce este de facut? Voi trai cu asta pentru tot restul vieții sau cum?

| sadrian46 a răspuns (pentru Dezghetat):

Nu.
Să cauți până găsești o femeie care să te înțeleagă și să o iei în brațe.
Lucram la o agenție a unei companii de asigurări de talie mondială.
Aveam un manager de excepție. La o asemenea companie, ținuta și comportamentul fac parte din marca de firmă indiferent că ești la sediu, sau acasă la client, sau la el în companie să îi prezinți produsul. Este una din cele mai dificile vânzări de pe lume.
Acolo, managerul nostru, i se întâmpla, pățea sau așa.
Era mic de statură. Aveam colege, unele din ele, tot mici de statură.
Un coridor pătrățos la intrare distribuia colegii în birouri.
Dimineața pe la 8.30 soseam la serviciu.
Sosea și câte o colegă mai mică de statură. În coridorul pătrățos o aștepta managerul. O saluta de bună dimineața, o săruta.
Apoi o îmbrățișa. Ea accepta.
Apoi rămâneau așa îmbrățișați, minute lungi în șir.
Pe lângă ei treceau colegi sosiți la muncă în acea dimineață cu zecile. Ei rămâneau acolo îmbrățișați, ca în statuia Sărutul de Brâncuși.
Atunci nu înțelegeam. Acum da, managerul nostru își trata timiditatea.
Tina Muncanovici, cântăreață româncă din Banatul Sârbesc are o melodie cam așa.
Nici o doctorie,
Ție nu-ți ajută,
Decât gura mea,
Care te sărută.
Asta este de făcut.
Găsește o femeie pe care să o strângi în brațe.
Sau așteaptă să te găsească ea pe tine.
Ai la dispoziție pentru asta tot restul vieții de acum înainte, pentru asta.
Medicamente poți să bagi în tine, cât într-un armăsar nărăvaș, cu efect Zero.

| Dezghetat explică (pentru sadrian46):

Va multumesc tuturor pentru răspunsuri, dar si pentru incurajari! Se pare ca, va trebui sa gasesc singur o solutie daca tratament nu exista, dar cine stie, poate ca exista ceva care sa stopeze acest inghitit in sec. Din pacate, nu am primit nici un raspuns care sa imi dea speranta ca voi putea sa ma vindeca de acest tic nervos sau ce-o fi el! Eu chiar sper sa gasesc o solutie si sa ma opresc din a mai înghiți in sec. Multumesc mult!

| sadrian46 a răspuns (pentru Dezghetat):

Știi ce înseamnă - a înghiți în sec-. nu?
Eu zic să înghiți de acum încolo numai în plin.

| Dezghetat explică (pentru sadrian46):

Iti sunt recunoscător ca vrei sa ma ajuți, (stiu la ce te referi cu: sa inghit in plin) dar eu inghit in sec dupa ce inghit in plin, iar chestia asta mi se pare tare ciudata! Mi-a lu-at toata pofta de viata! Mi-a lu-at pana si pofta de mâncare, chiar nu mai stiu ce sa fac, vorbesc serios! Daca as avea un pistol, m-as impusca in cap! Nu este ceva la care sa va gânditi in sens rau. E foarte nasol sa stiu ca trebuie sa conversez cu doua trei tipe peste nu stiu cat timp si ca voi face chestia asta. Ma gândesc cum se vor simti acele fete si ce parere vor avea, dar mi unu încă nu-mi vine sa cred ca nu exista un tratament pentru asa ceva. Trăim in secolul douăzeci si unu, unde avem avioane bro, avioane! Avem telefoane digitale si, pe langa asta, mai avem si "doctori" care, se presupune, ca medicamentele rezuma cu ei. Nu vreau sa se înțeleagă ca vorbesc despre "doctori sau despre alte persoane/lucruri intr-un sens peiorativ, dar numai pot!

| sadrian46 a răspuns (pentru Dezghetat):

Voi reveni mâine la prima oră, că pentru azi mi-am epuizat neuronii.

| Dezghetat explică (pentru sadrian46):

Daca este din cauza mea, imi cer scuze! Poate ca sunt handicapat sau doar stresat si anxios. Cine stie

| sadrian46 a răspuns (pentru Dezghetat):

Să nu punem ștampile. Asta nu ajută la rezolvare ci doar încurcă.

| georgegeo11 a răspuns (pentru sadrian46):

Chiar nu stii ce s-a intamplat cu el, traiesc tot ce a avut sau are chiar acum.

| Mirel4412 a răspuns:

Chestia asta ti s-a produs de la un lucru, de exemplu daca te -ai inecat. La mine asa a fost, m-am innecat si acum tot imi vine sa inghit incontinuu. Incearca la un psihoterapeut sau psiholog, e doar in capul tau ce se intampla.

| sskrillex96 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema! Iti las numarul meu daca vrei sa ma suni 0733749382

| Dezghetat explică:

Am omis sa spun ca, uneori, daca nu inghit atunci cand simt ca trebuie sa inghit, inghit automat, (fara sa vreau) dar nu stiu cum sa explic senzația. Cred ca as descrie acea senzatie, ca un fel de înec, este ca si cum m-as îneca daca nu inghit si, inghit din instinct.

| Pesareic81 a răspuns:

Hey.poate n-o sa-ti apara ca am scris..am vazut va in februarie ai scris de problema..eu de 3 zile am aceleasi simptome, ma innec cu mancare, simt ca mi se blocheaza in gat, dupa intru intr-o stare de panica pentru ca ma sperii ca o sa ma sufoc..si dupa, o buna perioada tot inghit de multe ori in sec pana am aceeasi senzatie de sufocare..de parca mi s-ar lipi gatul si tot inghit pana imi revin. Clar o fi anxietate, problema este ca dupa toata chestia ma simt super naspa, tremur si chiar am impresia ca odata m-as putea inneca sa mor asa. Nu e o gluma si sincer am asa-zise crize cand nu pot opri inghititul asta si chiar simt ca mor pentru ca oarecum mi se infunda caile respiratorii.

| Ajob a răspuns:

Salut! Ai rezolvat această problemă? Te rog sa imi răspunzi!

| georgegeo11 a răspuns (pentru Ajob):

Ajuta ma te rog!