| Amuzant a întrebat:

De cateva zile am observat ca, in partea stanga a buzei, am mai multa saliva (in sensul ca este mai umeda) decat in partea dreaptă, care ar fi cauza? Poate ca pentru "unii" e o nimic toata, dar pentru mine inseamna mult. Nu ma mai pot concentra pe nimic altceva, si pe deasupra, imi inghit saliva din minut in minut, daca se poate, cate o părere pentru ambele precizari (va rog) cea cu buza stângă mai mult umeda decat cea dreaptă, iar cea dea doua, cu inghititul salivei, atunci cand imi inghit saliva, se strange un mic lascăr de saliva sub limba, care ar trebui sa fie cantitatea nivelului de saliva(sub limba) la orice individ? Iar cu buza, simt doar ca este mai umeda in coltul stâng dar pe buza inferioară si imediat in colt, ca si cum ar fi înăuntrul gurii, o simt umeda si simt cum iese ar ar dar putin de tot, ca atunci cand iti umezesti buza cu limba, dar ma deranjează rau de tot, nici nu mai mănânc la cat de afectat ma simt de chestia asta, si am facut un obicei de a-mi lipi buza inferioara (exact cu partea pe care o simt umeda) de cea superioara si imi ramane saliva lipită de cea de sus iar cand fac acelasi lucru cu coltul din partea dreaptă ramane mai putina saliva, ce este de fapt, simt (doar simt) cum mi-ar curge saliva pasiv in coltul gurii, doar uneori. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E o problemă complexă - cred că doar după un RMN (așa cum am mai propus într-un caz asemănător) ai avea rezultatele dorite

| Spargator777 a răspuns (pentru sierra1):

Dar dupa tine, este ceva grav? Adică la ce sa se astepte? Eu am ceva de genu (imi inghit încontinuu saliva si, daca, nu o inghit am un sentiment ciudat, asemănător celui cand rămâi fara respirație, cineva mi-a spus ca poate fi un tic nervos dar si mie mi se mai intampla cum a spus "Amuzant" dar nu stiu cum sa explic, imi simt buza umedă, pe cea inferioară în partea dreaptă si înăuntrul vizei, dar este acel sentiment ca atunci cand iese saliva afara din gura (chiar in colt) da nu iese, in schimb se umezeste dar foarte putin si o simt umedă pe dinauntru (si stiu ca este ceva normal asta, doar avem saliva înăuntrul gurii, simt doar cum iese afara dar nu iese, ciudat nu? Si dau cu degetul in ambele colturi sa vad daca diferența este aceea si chiar este, dar nu stiu de ce in partea stanga o simt mai mult si mai deranjant, in sensul ca, tot timpul trebuie sa verific iar atunci cand mănânc un sens vis mi se umedă un pic iar in partea dreaptă nu, daca m-as duce la un men la ce sa ma astept, pentru ce boli se face rmn-ul si daca se poate vindeca problema aceasta a mea, sau daca exista pastile ceva pentru ameliorare. Multumesc mult!

| sierra1 a răspuns (pentru Spargator777):

Nu mă pot substitui unui medic deci nu pot să mă pronunț și așa cum am zis, o vizită la un specialist plus investigații complete pot face lumină in cazul de față.
Succes

| WaterDrop a răspuns:

Problema ta, la fel ca si in cazul lui Spargator777 este de natura psihica si ar trebui sa consulati un psihiatru.