| lightdimmer a întrebat:

Buna la toti, ce metode aveti de a creste capacitatea de concentrare? Tot timpul cand incerc sa invat, ma gandesc in cateva minute la cu totul altceva...laughing.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Pai nu te mai gandi la alte chestii.
http://www.descopera.ro/......sa-tocesti

http://www.romaniatv.net/......99979.html

Cand te apuci de invatat nu trebuie sa ai alte activitati neterminate. Spre exemplu, sa te trimita mama/tata la magazin, nu ti-ai luat revansa la meciul de fotbal, nu ai terminat conversatia cu colegul de banca etc.
Trebuie sa fii complet liber/a, cu mult timp liber.

| lightdimmer explică (pentru Cσcσ):

Nu merge sa ma abtin sa nu ma gandesc la altceva, dar in schimb imi place raspunsul din primul link.Pentru asta meriti o funda.Mersi

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fa exceriti pentru minte http://www.gamesforthebrain.com/

| al9264 a răspuns:

O farama de ciocolata sau o afina

| lolyanna a răspuns:

Asa brusc nu cred ca ti se va schimba modul de a gandi dar incetul cu incetul cu siguranta poti.In primul rand, conteaza mediul in care inveti, de exemplu eu ma pot concentra cel mai bine in bucatarie, desi in general cel mai bine ma simt in camera mea, deci depinde de tipul de activitate, ar trebui sa incerci sa vezi unde te simti tu cel mai bine.Pentru a te concentra mai bine poti sa inveti cu voce tare sau poti incerca sa mimezi ca explici cuiva, asa esti mai atent.Saaaaau.....ai putea sa te inregistrezi si apoi cand te asculti auzi si te si gandesti la ce inveti

| lightdimmer explică (pentru lolyanna):

Mersi de raspuns happy