| Eu_8005 a întrebat:

La virsta mea de 14 ani si la inatimea de in jur de 1.68 am 43 de kg.stiu ca nu e bine, deci as vrea sa iau in greutate cit mai repede. ce mi-ati putea recomanda sa maninc ce contine multe calorii?happybig grinmersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| alexa a răspuns:

A mai fost pusa intrebarea si uite ce am gasit la unul dintre raspunsuri: http://www.sepoarta.ro/Articole/regim-de-ingrasare.html
cea care l. a postat a zis ca este foarte bun si ca ea s-a ingrasat 2 kg in o saptamana.
mare grija insa sa faci si sport pentru a te ingrasa frumos, pentru ca degeaba mananci mult daca in loc sa punem muschi si sa aratam bine o sa avem un strat in plus de grasime.gandeste.te insa ca multe ar vrea sa fie slabe.ai grija insa cat de mult vrei sa te ingrasi.
a, si inca ceva:vezi ca multe fete se ingrasa sau nu se ingrasa asta depinzand foarte multe de organismul lor care asimilieaza sau nu mankrea mai repede sau mai lent.
oricum multa bafta;)

| antonia09 a răspuns:

Cel mai bine vorbesti cu un nutritionist. >Nu poti sa te alimentezi cu orice. Esti inca in crestere si greutatea ta nu este nici foarte mica si nici foarte mare.
Cred ca nu ar fi buna o cura de ingrasare fortata, deoarece iti poate provoca consecinte pe care nu le doresti.
Medicul nutritionist e singurul in masura sa iti recomande dieta pe care trebuie sa o urmezi.
Multa sanatate,

| Kitty a răspuns:

Fast-food si ia vitamine special pentru cresterea in greutate.

| Slavian a răspuns:

Iti iei in fiecare zi cate doua sandwich-uri si ai rezolvat, sau treci pe la McDonald's macar o data pe zi happy

| Marry:X a răspuns:

Buna.In primul rand, se tot vorbeste despre vitamine.Ca te ingrasi daca iei vitamine.Asta e o prostie, deoarece vitaminele sunt un supliment alimentar, care ajuta la o fixare mai buna a mineralelor si tot ce se extrage din alimente.Incearca sa iti pastrezi 3 mese pe zi, la aceeasi ora, fara gustari deloc intre ele.Nu te indopa cu fast-food si sucuri carbogazoase, pentru ca o sa iti distrugi metabolismul.Incearca sa practici un sport, pentru ca te ajuta sa iti dezvolti corpul armonios.Mananca multi cartofi, miere, fructe uscate[curmale, stafide, piersici, ingrasa groaznic], orez, babane, unt, carne de curca, de miel, de porc, de vaca, ficat de porc, cereale, batoane proteice, miez de nuca[in combinatie cu painea te face imensa foarte repede], iaurt cu fulgi de grau, paine integrala +1, 2 oua pe zi, lapte, paine integrala, supa, piure de cartofi, paste fainoase.Pa,pa.

| Alecsandraa97 a răspuns:

Pff, da esti doarte slabastraight face ar trebui sa ai in jur de 55-58 kg. Iti recomand sa mananci dulciuri si paine la fiecare masa. Dar i grija sa nu devina o placere sa mananci asahappy Bafta. Funda?

| KingBaroneT a răspuns:

Esti cat mine doar la kg esti mai mica eu am 48 kg si 12 ani iti recomand fructele portocale mai ales ele iti dau pofta da mai mult de 52kg sa nu te ingras pentru ca la mine in clasa a facut o fata excesc de portocale si are 70kg

| Str3n6arizza a răspuns:

Daca vrei sa iei in greutate, nici nu te gandi la calorii. Acestea reprezinta grasime si nu cred ca cineva si-ar dori in loc de forme frumoase sa aiba colacei de grasime. La inaltimea ta ar mai trebuie vreo 5-6 kg, dar tinand cont de varsta nu-i nimic gresit happy La 14 ani esti inca un copil si nu te-ai dezvoltat suficient. Fiecare organism se dezvolta in ritmul sau. Eu la 16 ani am 1. 70 si 57 de kg thinking chiar ar trebui sa mai dau vreo doua jos laughing dar nu ma stresez cu asta, la varsta ta si eu eram destul de slaba, am inceput sa ma ingras mai tarziu, iar dupa ce te ingrasi organismul e facut sa slabeasca pe la varsta de 19-20 ani singur happy Ceea ce iti pot recomanda este sa iti dezvolti masa musculara si asta inseamna sa consumi mai multe proteine, dar nu proteine la borcan si cele din mancare sanatoase. De exemplu, un kg de mere are 3-4 g proteine; un ou de gaina are in jur de 8-9 g proteina; un snitel de pui are vreo 28 g; de asemenea multe proteine se gasesc in fasole, mazare etc. Nu trebuie sa iei decizii pripite in legatura cu greutatea, ci sa lasi corpul tau sa se dezvolte in ritmul lui. La varsta ta ar trebuie sa te consideri foarte norocoasa ca esti inalta, alte fete au 1. 50 si sunt mici si slabe, deci hranite slab. Pot spune ca te situezi foarte bine sa fi slaba si inalta, nici nu iti inchiui cate fete te invidiaza pentru asta, cate fete incearca sa slabeaca si nu stiu cum. Daca s-ar fi gasit cea mia buna metoda de slabit nu mai existau atatea retete de slabit oh go on Sfatul meu este sa incerci sa mananci cat mai sanatos pentru a-ti ajuta corpul sa se dezvolte sanatos si frumos happy

| marius577 a răspuns:

Eu am aceasta problema, dar pe invers.Mananca inainte sa te culci, fast-food.paine,si pepsi, cola, etc.

| NuAmHabar a răspuns:

Eu nu stiu de ce vreti voi sa va ingrasati! Tu esti slaba, multi oameni se chinuiesc sa slabeasa si u vrei sa te ingrasi? Grasimea se vede urat, asa esti u slaba.Stiu o fata care era tot asa f slaba ei nu ii placea(nu inteleg dc)a vrut sa se ingarse si tot asa a inceput sa manance sa se ingrase si acum nu stie cum sa faca sa slabeasca, si cum sa se opreasca din mancat.Cu cat manaci mai mult cu ataata stomacul se largeste si vrea mai multa manare si apoi cand vei vrea sa ramai asa cum esti nu vei putea sa te opresti din manacat.Eu iti recomand sa te faci fotomodel nu sa te ingrasi. Dar, e problema si decizia ta. Din greseli se invata!

| alinutza_2142 a răspuns:

Oua de prepelita+miere

| luvme a răspuns:

Buna. Eu am 15 ani. Iti recomand cel mai bine sa te duci la un nutritionist happy. El va sti ce sa-ti recomande ca sa iei in greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa caloriile... sa mananci seara mult de tot si cat mai multa paine... Noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamneee

ce au scris astia pe aici

auzi sa mergi la fast food sau la mc donals

nici gand

mai bine mananca bine

ia vitamine

si mananca sanatos

nu de la fast food, asta te poate imbolnavii si nu e bine